1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Japonya, Kuzey Kore Anlaşmazlığıyla İlgili Ap'den Destek İstedi
Japonya, Kuzey Kore Anlaşmazlığıyla İlgili Ap'den Destek İstedi

Japonya, Kuzey Kore Anlaşmazlığıyla İlgili Ap'den Destek İstedi

ANKARA (AA) - Japonya, geçmişte Kuzey Kore tarafından alıkoyulan Japon vatandaşları meselesinin çözümü için Avrupa Parlamentosu'nun (AP) desteğini istedi.Bu...

A+A-

ANKARA (AA) - Japonya, geçmişte Kuzey Kore tarafından alıkoyulan Japon vatandaşları meselesinin çözümü için Avrupa Parlamentosu'nun (AP) desteğini istedi.

Bu meseleden sorumlu Japon bakan Katsunobu Kato, AP üyeleriyle Brüksel'de düzenlenen toplantıda, yalnızca Japonların ya da diğer Asya ülkelerinin vatandaşlarını değil Fransız, İtalyan ve Hollandalıların da Pyongyang yönetimi tarafından alıkoyulduğunu söyledi.

Kato, bu kişilerin mümkün olan en kısa sürede evlerine geri dönmelerinin sağlanması için Avrupa ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmeyi ümit ettiğini vurguladı.

AP insan hakları alt komitesi üyesi Rosemary Opacic de Avrupa'da bu sorundan çok sayıda kişinin haberdar olmadığını belirterek, insanları bilgilendirmenin önemine işaret etti.

Japonya resmi makamlarına göre, bugüne kadar 17 Japon vatandaşı, Kuzey Koreli ajanlar tarafından kaçırıldı. Bu kişilerden 5'i 2002 yılında ülkesine dönerken, Japonya, diğer 12 kişinin geri dönmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

HABERE YORUM KAT