1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kaçak avlanan keklikler doğaya bırakıldı
Kaçak avlanan keklikler doğaya bırakıldı

Kaçak avlanan keklikler doğaya bırakıldı

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kurulan tuzaklarla avlanan keklikler, tedavilerinin ardından doğaya salındı

A+A-

KARS (AA) - Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kurulan tuzaklarla kaçak avlanan keklikler, tedavilerinin ardından doğaya bırakıldı.

Sarıkamış İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin kaçak avcılığın önlenmesine yönelik denetimlerinde ele geçirilen, tuzaklarla yakalandığı ve uçmamaları için tüylerinin kesildiği belirlenen keklikler, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi edildi.

Keklikler, daha sonra Karakurt köyü mevkisinde doğaya salındı.

Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, etkinlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, kaçak avcılığa yönelik denetimler gerçekleştirildiğini söyledi.

Yaralı hayvanların tedavi edilerek yaşam alanlarına dönmeleri için çalışmalar yapıldığını belirten Karaman, Sarıkamış'ın önemli bir zenginliği olan yaban hayatının korunması gerektiğini ifade etti.

Karaman, "Avcıların tuzağına düşmüş keklikleri, bakım ve tedavisi yapıldıktan sonra kayak merkezimiz yakınlarında doğaya salmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu işe emek veren herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bir daha kimse bu tür kaçak avcılık işine tevessül etmez." dedi.

- Keklikler 3-5 aylık tedavi sürecinden geçti

KAÜ Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erdoğan Uzlu da tuzaklarla avlanan kekliklerin uçmalarına engel olmak için genelde kuyruk teleklerinin kesildiğini belirtti.

Kekliklerin, merkezde çekilen teleklerinin yerine yenisinin gelmesi için 3-5 aylık tedavi sürecinden geçirildiğini dile getiren Uzlu, sağlığına kavuşan kekliklerin yeniden doğaya salındığını kaydetti.

Etkinliğe, Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy ile Orman ve Su işleri Bakanlığı Kars Şube Müdürü Murat Doğanay da katıldı.

Kaçak avlanan keklikler doğaya bırakıldı

Kaçak avlanan keklikler doğaya bırakıldı

HABERE YORUM KAT