1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kamunun Elektrik Alım Sözleşmelerinde Düzenleme
Kamunun Elektrik Alım Sözleşmelerinde Düzenleme

Kamunun Elektrik Alım Sözleşmelerinde Düzenleme

ANKARA (AA) - Kamunun elektrik alım sözleşmelerinde, yenilenebilir enerji kaynakları destekleme mekanizması maliyetleri ile bazı vergi ve fonlar da dahil olmak...

A+A-

ANKARA (AA) - Kamunun elektrik alım sözleşmelerinde, yenilenebilir enerji kaynakları destekleme mekanizması maliyetleri ile bazı vergi ve fonlar da dahil olmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hesaplanarak ilan edilen sayı kullanılacak.

Bakanlar Kurulunun, "4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa Göre İhale Edilen Mal Alımlarında Uygulanacak Fiyat Farkına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar"a ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, kamunun elektrik alım sözleşmelerinde, yenilenebilir enerji kaynakları destekleme mekanizması maliyetleri ile bazı vergi ve fonlar da dahil olmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hesaplanarak ilan edilen sayı kullanılacak. Bu sayede elektrik piyasasındaki reel fiyatların dikkate alınması sağlanacak. Ancak birim enerji bedeli için EPDK tarafından ilan edilen tarife bedelini aşan kısım için fiyat farkı ödenmeyecek.

Düzenleme, ilanı veya duyurusu kararın yürürlüğe girdiği tarihten sonra gerçekleştirilen ihaleler için geçerli olacak. Mevcut sözleşmeler düzenlemeden etkilenmeyecek.HABERE YORUM KAT