Karting pistindeki kazayla ilgili tazminat davasının sonuçlanması

Karting pistindeki kazayla ilgili tazminat davasının sonuçlanması

Kazada ölen üniversite öğrencisi Tuğba'nın babası Erdoğan:- "Bizim davamız, Türkiye'de örnek bir dava. Bu davanın sonuçlarının caydırıcı olacağını düşünüyoruz"

KÜTAHYA (AA) - Sakarya'da 3 yıl önce bir alışveriş merkezinin bahçesindeki karting pistinde kaşkolunun aksa dolanması sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan'ın babası Süleyman Erdoğan, "Bu davanın sonuçlarının caydırıcı olacağını düşünüyoruz" dedi.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde yaşayan baba Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, davada karting araçlarını ithal eden şirket ile iki pist işletmecisinin 537 bin 174 lira tazminat ödemesine hükmedildiğini söyledi.

Kendilerine ödenecek tazminatın, kızının saçının bir teli bile olamayacağını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ceza davası beklediğimiz gibi sonuçlanmadı ancak tazminat davası buruk bir sevinç yaşamamıza neden oldu. Kızımın yaşadıklarından ve bu davadan büyük dersler çıkarılması lazım. Bizim davamız, Türkiye'de örnek bir dava. Bu davanın sonuçlarının caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Biz yandık, bizim evladımız yandı, başka evlatların, başka insanların canları yanmasın. Halen birçok karting pistinde tedbirsizlikler devam ediyor. İnsan hayatı için önlemler alınmalı."

Erdoğan, kazandıkları tazminatı kızının adını yaşatmak için harcayacağını dile getirdi.

Dumlupınar Üniversitesi Gediz Meslek Yüksekokulunda kızının anısına kütüphane açıldığını hatırlatan Erdoğan, "Bu kütüphaneyi güçlendirmek istiyorum. Ayrıca okuyamayan ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimleri için yardımcı olmayı düşünüyorum. Bunun yanı sıra TEMA Vakfına da bağışta bulunarak, kızım adına ağaçlandırma yapılmasını talep edeceğim. Kızımın adını her yerde yaşatmaya uğraşacağım." ifadelerini kullandı.

- Olay ve dava süreçleri

Sakarya'da 7 Şubat 2013'te bir alışveriş merkezinin bahçesinde karting aracına binen 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan, arkadaşlarıyla yarışırken, kaşkolun aksa dolanması sonucu hayatını kaybetmişti.

Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame hazırlanmış, gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle meydana gelen kazaya ilişkin pistin işletmecileri Yunus M. ile Ömer M. hakkında "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan dava açılmıştı.

Sakarya 1. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, pist işletmecisi iki kardeşe 2 yıl 6'şar ay hapis cezası verilmiş, sanıklardan Yunus M'nin kişiliğini, ekonomik ve sosyal durumunu göz önüne alan mahkeme, hapis cezasını 18 bin 200 lira adli para cezasına çevirmiş, bunun da 24 ay taksitle ödenmesine hükmetmişti.

Mahkeme, Adapazarı Belediyesi görevlilerinin beraatine karar vermişti.

Tuğba Erdoğan'ın ailesi de kızlarının karting pistindeki kazada hayatını kaybetmesi nedeniyle kusurları bulunduğu gerekçesiyle pist işletmecileri Ömer M, kardeşi Yunus M, Adapazarı Belediyesi ve alışveriş merkezi hakkında Sakarya 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde maddi ve manevi tazminat davası açmıştı.

Olayın davacılar üzerinde ciddi travmalar oluşturduğunu ve tamiri mümkün olmayan yaralar açtığını değerlendiren mahkeme heyeti, manevi tazminatın zenginleşme aracı olarak kullanılmaması ilkesiyle davacıların duydukları üzüntü ve ıstırabın dengelenmesi gerektiğini belirterek, manevi tazminat istemlerinin tümden kabulüne karar vermişti.

Adapazarı Belediyesi ve alışveriş merkezine yönelik açılan davayı reddeden mahkeme, Ömer M. ve kardeşi Yunus M. ile karting araçlarını ithal eden şirketin, baba Süleyman Erdoğan'a 62 bin 463, anne Zehra Erdoğan'a 74 bin 711 lira maddi tazminat ödemesini kararlaştırmıştı.

Manevi tazminat taleplerini de değerlendiren heyet, baba Süleyman ve anne Zehra Erdoğan'a 150'şer, kardeşleri Büşra ve Murat Erdoğan'a ise 50'şer bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.