1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kedem Kursiyerlerinden "Milli İrade" Robotu
Kedem Kursiyerlerinden "Milli İrade" Robotu

Kedem Kursiyerlerinden "Milli İrade" Robotu

Keçiören Eğitime Destek Merkezine devam eden öğrenciler 15 Temmuz darbe girişimine direnen vatandaşlardan aldıkları ilhamla "teslim ol" çağrısı yapan "Milli İrade"adını verdikleri robotu tasarladı- KEDEM kursiyerlerinden Uslu:- "Bu projeyi yapmaktaki amac

A+A-

ANKARA (AA) - KÜBRA AĞAÇYETİŞTİREN - Keçiören Eğitime Destek Merkezi'ne (KEDEM) devam eden öğrenciler 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit ve gazi olanların anısına, darbe girişimcilerine "teslim ol" çağrısı yapan "Milli İrade" adını verdikleri bir robot tasarladı.

KEDEM'e devam eden öğrencilerin çalışmalarının yer aldığı Bilim Şenliği Sergisi Antares Alışveriş Merkezi'nde açıldı. Sergide, öğrencilerin robotlara yükledikleri basit yazılım programları ve çevreyle ilgili bilimsel deneylerin örneklerinin yer aldığı stantlar büyük ilgi gördü.

Bunlardan biri de 15 Temmuz darbe girişimcilerine direnenlerden esinlenerek hazırlanan "Milli İrade" robotu oldu. Tarhuncu Ahmet Paşa Ortaokulu'nun dört öğrencisi tarafından hazırlanan robot, üzerindeki şehit fotoğrafları ile dikkat çekti. Mini robot tankları sıkıştırarak darbe girişimcilerine "teslim ol" çağrısı yapıyor.

Robotu tasarlayan öğrencilerden Esra Uslu (11) AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu projeyi yapmaktaki amacımız 15 Temmuz'daki şehitlere, gazilere, minnetlerimizi ve şükranlarımızı sunmaktır." diye konuştu.

Bilim Şenliği Sergisi için üç arkadaşıyla birlikte iki aydır çalıştıklarını belirten Uslu, serginin hazırlık aşamasında, 15 Temmuz darbe gecesinde yaşananları düşündüğünü aktardı.

Sergiyle, darbe girişimine direnirken hayatını kaybeden şehit ve gazileri anmayı ve onları çalışmalarıyla temsil etmeyi amaçladıklarını belirten Uslu, başkentlilerin yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını söyledi. Uslu, Milli İrade Robotu'nu maket tankları sıkıştırarak "teslim ol" çağrısı yapacak şekilde tasarladıklarını anlattı.

- "Onlara dua ediyoruz"

Robotu tasarlayan ekipte yer alan Nur Sude Taşkın (11) Ankara'da darbe girişiminin yaşandığı noktaları maket halinde çalıştıklarını, mini robotun maket üzerindeki hareketleriyle de 15 Temmuz darbe girişimini canlandırmak istediklerini anlattı. Taşkın, robotu farklı noktalardan tankların üzerine doğru yürüttüklerini söyledi.

Darbe girişimi gecesi şehit olanlar için büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Taşkın, "Şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu, onlar için bütün Türkiye çok üzüldü ben de şehitlerimiz için çok üzüldüm, onlara dua ediyoruz." diye konuştu.

Sergide 15 Temmuz'un hain darbecilerine silahlarını bırakıp teslim olmaları çağrısında bulunan Milli İrade Robotu'nun yanı sıra Çaldıran Zümrüt Pazar Alanı'nda pazarcı esnafını denetleyen zabıta robot, Kartaltepe Kent Ormanı için mini yangın söndürücü, insansız TOMA gibi ilginç çalışmalar da yer alıyor.

"Bilim Şenliği Sergisi" 5 Mayıs'a kadar gezilebilecek.

HABERE YORUM KAT