1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kenya'da 6 katlı binanın çökmesi
Kenya'da 6 katlı binanın çökmesi

Kenya'da 6 katlı binanın çökmesi

Binanın çökmesinden dört gün sonra bir bebek enkazın altından kurtarıldı

A+A-

NAİROBİ (AA) - Kenya'nın başkenti Nairobi'de altı katlı binanın çökmesinden dört gün sonra bir bebek enkaz altından yara almadan kurtarıldı.

Kızılhaç yetkilileri, 18 aylık bir kız bebeğin binanın enkazından, sabaha doğru kurtarıldığını belirtti. Yetkililer, 80 saat enkaz altında kalan bebeğin, bir battaniyeye sarılı halde bulunduğunu bildirdi.

Görünür bir yarası olmadığı belirtilen bebeğin, susuz kaldığı ve Kenyatta Ulusal Hastanesinde gözlem altına alındığı kaydedildi.

Kenya Emniyet Müdürü Japheth Koome, 29 Nisan'da Huruma bölgesinde şiddetli yağışların ardından çöken binada ölü sayısının 23'e çıktığını, 60 kişinin ise kayıp olduğunu açıkladı.

Bebeğin kazadan dört gün sonra kurtarılmasının bir mucize olduğunu söyleyen Koome, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Bölge halkı, çöken binanın yaklaşık 5 ay önce inşa edildiğini, kira bedeli aylık 35 dolar olan tek odalı dairelerin kısa süre içinde tutulduğunu belirtti.

Ülkede, yüksek talep nedeniyle evlerin ucuz malzeme kullanılarak kısa sürede inşa edildiği ve gerekli güvenlik şartlarına uyulmadığı iddia ediliyor.

Kenya Mimarlar Cemiyeti, ülkede binaların yüzde 50'sinin mevzuata uygun olmadığını ileri sürüyor. Başkent Nairobi'deki halkın çoğu baraka evlerde yaşıyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT