Kira Artışları Tüfe’nin Üzerinde

Kira Artışları Tüfe’nin Üzerinde

Piyasadaki kira rayiç değerlerindeki artış oranının, enflasyondan yüksek seviyede gerçekleştiği açıklandı.

Piyasadaki kira rayiç değerlerindeki artış oranının, enflasyondan yüksek seviyede gerçekleştiği açıklandı. Kira artışlarında dikkate alınan tüketici fiyat endeksindeki son on iki aylık ortalama değişiminin yüzde 16,19 olduğunu belirten Kerem Nükte Gayrimenkul Müdürü Hasan Aksay, “Türkiye genelinde kira fiyat ortalaması son bir yılda metrekare başına 8,2 TL’den 10,13-TL’ye çıkarak yüzde 23,5 seviyesinde artış gösterdi. Kira artışlarında dikkate alınan tüketici fiyat endeksindeki son on iki aylık ortalama değişimi ise yüzde 16,19 ile sınırlı kaldı. Eski kiracılar için avantaj olan bu durum, yeni kiralık daire arayanlar için ise bütçeleri oldukça zorluyor” dedi.

ARTIŞLARDA YASAL DÜZENLEMEYE GÖRE HAREKET EDİLMELİ

Özellikle yeni dairelerde kira değer artışının çok daha yüksek olduğunu ifade eden Aksay “Deprem başta olmak üzere yeni konut arzında yaşanan durgunluk, kentsel dönüşüm, ailelere uygun kiralık dairelerin fiyatlarını artırmada etkili oluyor. Bunun yanı sıra özellikle uzaktan eğitim nedeniyle üniversite öğrencilerine yönelik kiraya verilen evlerin fiyatlarında ise ciddi düşüşler söz konusu” dedi. Eski kiracılar tarafından uzun süredir oturulan taşınmazların, bazı bölgelerde emsal kira değerlerinin çok altında kaldığını belirten Aksay “Artışlar için öncelikle kontrattaki yazılı artış onanına bakılmalı. Kira sözleşmelerinde yapılacak artış bir önceki yılın TÜFE ortalaması ile de sınırlandırıldığı unutulmamalı” diye konuştu. (Mine Doruatlı)

kira-artisi-enflasyonun-uzerinde.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.