1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kırıkkale'de Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı düzenlendi
Kırıkkale'de Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı düzenlendi

Kırıkkale'de Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı düzenlendi

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Ticaret Borsası, "Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı" düzenledi.Kırıkkale Öğretmenevinde düzenlenen çalıştayda konuşan,...

A+A-

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Ticaret Borsası, "Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı" düzenledi.

Kırıkkale Öğretmenevinde düzenlenen çalıştayda konuşan, AK Parti Kırıkkale Milletvekili Abdullah Öztürk, Kırıkkale'nin hem tarımda hem de hayvancılıkta il olarak istedikleri seviyede olmadıklarını söyledi.

Kentin yüzde 93'nün kıraç olduğuna ve sadece yüzde 7'sinde sulu tarım yapıldığına dikkati çeken Öztürk, şöyle konuştu:

"Biz elimizi taşın altına koymakla mükellefiz. Ben bu konunun çözümü ile alakalı milletvekili olarak, Devlet Su İşlerini 6 aylık zaman diliminde ziyaretler gerçekleştirerek neler yapılabilineceği noktasında, görüş alışverişinde bulundum. Sulu tarımın artırılması noktasında ben üzerime düşen görevi layıkıyla yapmaya çalışarak, gerekli girişimlerde bulunma gayreti içerisinde olacağım. Hayvancılık ile ilgili olarak kolektif hareket etmemiz gerekiyor. Diğer illerimize baktığımızda bu noktada kolektif bir hareketle hayvancılık yapıldığını görüyoruz. Hükumet olarak biz geçtiğimiz günlerde yemde ve gübrede KDV oranını sıfırladık. Bunun gerek çiftçimize gerekse hayvancılıkla uğraşan vatandaşımıza büyük destek olacağı kanaatini taşıyoruz."

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer ise kentteki sulanabilir arazi miktarının artırılmasının şart olduğunu vurguladı.

Kırıkkale'de tarım ve hayvancılığın gelişmesi, verim ve ürün çeşitliliğinin artması için mutlaka tüm ili kapsayacak bir sulama sisteminin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Sümer,

"Kızılırmak nehri ilimizin içinden geçiyor ama çiftçimiz bu sudan çok az faydalanabiliyor. Kırıkkale Ticaret Borsası olarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından bu konuyla ilgili gerekli adımların atılmasını istirham ediyoruz. Arazi toplulaştırması ise kentte yavaş da olsa devam ediyor ve bunun hızlanarak tüm ili kapsamasını temenni ediyoruz." diye konuştu.

Çalıştay, borsaya kayıtlı üyelerin plaketle ödüllendirilmelerinin ardından son buldu.

Kırıkkale'de Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı düzenlendi

HABERE YORUM KAT