Konya'da genç mimarlar rozet taktı

Konya'da genç mimarlar rozet taktı
Mimarlar Odası Konya Şubesi, yeni mezun mimarlara yönelik yapılan rozet takma töreni ile “Mesleğe hoşgeldiniz” dedi. Düzenlenen programa ilgi yoğun oldu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Konya Şubesi Polatoğlu Ahşap Ürünleri’nin sponsorluğunda Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi'nde yeni mezun mimarlara yönelik yapılan rozet takma töreni ile “Mesleğe hoşgeldiniz” dedi. Düzenlenen programa Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Ahmet Övet, Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tosun, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dicle Aydın, Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerim Çınar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

genc-mimarlar-2.jpeg

‘MİMARLIK MESLEĞİ SADECE MEKANLARI DEĞİL HAYATI BİÇİMLENDİRİR’

Mimarlık mesleğinin sadece mekanları değil hayatı biçimlendireceğine dikkat çeken Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Ahmet Övet, “ Bilindiği üzere mimarlık mesleği sadece mekanları değil hayatı biçimlendirir. Bu biçimlendirme faaliyetinde genç ve dinamik bir şekilde aktif rol oynayacağınızdan hiç şüphem yok. Mesleğimizin özellikle son yıllarda giderek artan sorunlarıyla mezun olur olmaz karşı karşıya kaldığınızdan eminim. Mimarlık hizmetlerindeki nitelik sorunu maalesef hepimizi yakından etkiliyor. Ülkemizdeki mimarlık pratiği dünyadaki diğer örnekleriyle karşılaştırınca tasarım kriterleri açısından oldukça kısıtlayıcı olabiliyor. Bu kısıtlama ekonomik sebeplerle de birleşince mimar çizgisi ne yazık ki hak ettiği değeri bulamıyor. Ancak sizlerin mesleğe yeni atılmış olmasının heyecanı ve coşkusu en büyük umudum. Siz taze meslektaşlarımızın enerjisi ile birlikte mimarlık camiamızın sorunlarına güncel ve uygulanabilir çözümler üreteceğimize inanıyorum. Sağlıklı ve kaliteli yapılaşmış bir çevre, yaşanılabilir bir kentsel gelecek, doğal ve kültürel mirasımızın korunmasının önceliği gibi konularda siz genç mimar arkadaşlarımızın 21. Yüzyılın değişen ve dönüşen mekan ihtiyacını derinden hissederek yapacağı çalışmalara güveniyorum” ifadelerini kullandı.

genc-mimarlar-10.jpeg

‘HER DAİM YANINIZDAYIZ’

Mimarlar Odası Konya Şubesi olarak her daim meslektaşlarının yanında olduğunu ifade eden Övet, “ Meslek hayatınızın her alanında Mimarlar Odası Konya Şubesi’nin en büyük destekçiniz olduğunu bilmenizi isterim. Bizler mesleki politikasını mesleki sorumluluk bilinci ile yürüterek, tüm birikim ve enerjimizi mesleğimiz, kentimiz ve meslektaşlarımız için harcamaya devam edeceğiz. Bu anlamda sizleri Şube bünyemizdeki komisyonlarımızda aktif olarak görev ve sorumluluk almaya davet ediyorum. Çatalhöyük’ten bu yana yaşam enerjisinin hiç düşmediği bu topraklarda kentimizin ve mesleğimizin sorunlarına komisyonlarımızda birlikte çözüm üretmekten gurur duyacağız” dedi.

Konuşmanın ardından mezunlara Polatoğlu Ahşap Ürünleri’nin hediye paketleri ile birlikte rozetleri takılırken Başkan Övet Polatoğlu Ahşap’ın genç yöneticisi Ömer Polat’a teşekkür plaketi takdim etti. Rozet Takma Töreni sanatçı Uğur Duman konseri ve gençlerin eğlencesi ile son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.