1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Konya’da hasat mevsimi buruk uğurlanıyor
Konya’da hasat mevsimi buruk uğurlanıyor

Konya’da hasat mevsimi buruk uğurlanıyor

Yüzde 50 kayıp var

A+A-

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak nitelendirilen Konya Ovası'nda güz ve kış döneminin çok kurak geçmesi nedeniyle ciddi ürün kayıpları oluştu. Arpada yüzde 50, buğdayda ise yüzde 35 oranında kayıp söz konusu.

Türkiye’nin buğday ve arpa ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılandığı Konya’da hasat döneminin sonuna gelindi. Ancak kuraklık başta olmak üzere diğer doğal faktörlerin de etkisiyle rekoltenin ciddi biçimde düşmesi çiftçiler için hasat mevsiminin buruk bir havada geçmesine neden oldu. Geçen seneye göre çok düşük bir verim alan çiftçiler, çoğu tarlada masrafı dahi kurtaramadı.

EN FAZLA KAYIP ARPADA

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil Çalış, “Bu sene verim azalmasını zaten bekliyorduk. Geçen yıl ortalamasına göre yüzde 15 bir kayıp olacağı düşüncesindeydik. Ancak hasada girince bunun daha büyük bir boyutta olduğunu gördük. Son baharda hiç yağmur yağmaması nedeniyle tohumun yüzde 50’si çıkmadı. Kış ayının yaşanmaması ve bahar döneminde de beklenen yağışın gelmemesi de bizi hayal kırıklığına uğrattı. Arpa da yüzde 50 buğday da ise yüzde 35 oranında bir kayıp yaşandı” ifadelerini kullandı.

ACİL ÖNLEM ALINMALI

Bundan sonra olabileceklerin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Çalış, “Ortaya çıkan kayıp nedeniyle önümüzdeki sene çiftçiler kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma geldi. Bakanlığın ağustos ayına kadar acil bir şekilde önlem alması lazım. Çünkü üretici bu yükü karşılayamaz. Çiftçilerin umutsuzluğa kapılmaması için kısa vadede ümit ışığı verilmesi lazım” diye konuştu. (Derya Demir)

HABERE YORUM KAT