Konya'da kendilerini ’kargocu’, ’sucu’ olarak tanıtıp "dil düşürme" yöntemiyle evleri soyan kadın hırsızlar yakalandı

Konya'da  kendilerini ’kargocu’, ’sucu’ olarak tanıtıp "dil düşürme" yöntemiyle evleri soyan kadın hırsızlar yakalandı
Konya'da, "kiralık daire sorma', "suyunuz geldi', "kargonuz geldi" bahanesiyle kapıları açtırarak girdikleri apartmanlarda dil düşürme yöntemiyle 7 evden hırsızlık yapan 6 hırsızlık şüphelisi kadın tespit edilerek yakalandı

Konya'da, "kiralık daire sorma', "suyunuz geldi', "kargonuz geldi" bahanesiyle kapıları açtırarak girdikleri apartmanlarda dil düşürme yöntemiyle 7 evden hırsızlık yapan 6 hırsızlık şüphelisi kadın, polisin izlediği 250 kamera görüntüsünden tespit edilerek yakalandı. Yaşanan hırsızlık olaylarına karşı polis ekipleri, zillerine basılır basılmaz apartman kapılarını açan ev sahiplerini dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Edinilen bilgiye göre, Konya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Hırsızlık ve Yankesicilik Büro Amirliği ekipleri, son günlerde kadınların örgütlü şekilde 7 evden "dil düşürme" yöntemi olarak bilinen kredi kartı gibi benzer kartlarla hırsızlık olayı gerçekleştirilmesinin ardından harekete geçti. Yaşanan hırsızlık olaylarının şüphelilerini yakalanması için özel ekip kuruldu. Hırsızlık olaylarının yaşandığı adreslerde ve bölgelerdeki 250 kamera görüntüsünü izleyen polis ekipleri, hırsızlık olaylarına karışan kadın şüphelilerin kimliklerini tespit etti. Şüphelilerin özellikle evlere "dil düşürme" yöntemiyle girdiğini belirleyen polis ekipleri, üçlü ve dörtlü gruplar halinde evlere giren kadın hırsızları, teknik ve fiziki olarak adım adım takip etti.

Konya'da kendilerini ’kargocu’, ’sucu’ olarak tanıtıp "dil düşürme" yöntemiyle soyan kadın hırsızlar yakalandı

Kapıları su ve kargocu bahanesiyle kontrol etmişler

Yapılan çalışmalar neticesinde aile bağı bulunan kadın hırsızlar, gruplara ayrılarak belirledikleri binalara giderek zillere basarak boş olup olmadıklarını kontrol ettikleri belirlendi. Şüphelilerin, kapıyı açan veya "kim o" diye soran bina sakinlerine "sucu" veya "kargocu" yalanı söyledikleri tespit edildi. Apartmana girdikten sonra boş olduğunu anladıkları dairelere "dil düşürme" yöntemiyle giren hırsızlık şüphelilerinin, evlerdeki ziynet, değerli eşya ile paraları aldıktan sonra olay yerinden kaçtıkları tespit edildi. Hırsızlık ve Yankesicilik Büro Amirliği ekipleri, çalışmalarını tamamlamasının ardından düzenlediği operasyonda 6 kadın şüpheliyi gözaltına aldı. Sorgulanmak üzere emniyete götürülen şüphelilerin, "dil düşürme" yöntemiyle hırsızlık yaptıklarını anlattıkları öne sürüldü.

Konya'da kendilerini ’kargocu’, ’sucu’ olarak tanıtıp "dil düşürme" yöntemiyle soyan kadın hırsızlar yakalandı

"Ev sahipleri evden kısa süreliğine çıktığı için, kapıyı çekiyor ve kilitlemeden gidiyorlar"

Hırsızlık olaylarını gerçekleştiren şahısların il il gezerek girdikleri evlerden hırsızlık yaptıklarını belirten Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık ve Yankesicilik Büro Amirliğinde görevli polis memuru ve polis eğitmeni Hasan Özkurt, "Konya'da meydana gelen hırsızlık olaylarıyla alakalı yaptığımız araştırmalarda ikametlerden dil düşürme suretiyle hırsızlık olaylarında genelde Konya'da dış illerden gelen bayan şüpheliler bu olayı meslek haline getiren şahıslar. Bu kişiler il il gezerek ikametlerin kapılarını çaldıktan sonra eğer ikamette biri varsa adres sorma, kiralık daire sorma ya da bir şey pazarlama adı altında bir şey sorup ayrılıyorlar. Eğer ikamette kimse yoksa, bu ikametin kilidi de kilitlenmemişse özel aparatlarıyla bu dili düşürerekten sonra ikamete giriyorlar ve altın ve para gibi kolayca taşınabilir ve yakalanmaları zor olan eşyaları alarak ikametten çıkıyorlar. Bu konuda bizim yaptığımız çalışmalarda vatandaşlarımızı devamlı uyarıyoruz. Apartman ve sitelere bu şekilde broşürler dağıtarak ikazlarda bulunuyoruz. Ama maalesef bazen ev sahipleri markete ya da pazara giderken kısa süreliğine çıktığı için kapıyı çekiyor ve kilitlemeden gidiyorlar. Kilitlemeden çıktığında da hırsız içeri girmesi çok basit oluyor. Yani kilit göbeği düşürmek suretiyle hırsızlık genelde bu şekilde oluyor" dedi.

Konya'da kendilerini ’kargocu’, ’sucu’ olarak tanıtıp "dil düşürme" yöntemiyle soyan kadın hırsızlar yakalandı

"6 ay içerisinde yaklaşık 6 tane dil düşürmek suretiyle hırsız olayımız var"

Vatandaşları uyarmak ve dikkat çekmek için bazı vatandaşların kapılarını çalarak "kargo" ve "sucu" bahanesiyle zile bastıklarını belirten polis eğitmen Hasan Özkurt, "Vatandaşların zillerine basarak kendimiz kargocu, sucu gibi gösteriyoruz, onlarda açıyorlar kapıyı. Ama açtıktan sonra kimse bakmıyor apartmana kim geldi? Nereye geldi? Kime geldi diye kimse sormuyor. Bu da hırsızların işine geliyor ve direkt hırsızlık yapacağı daireye girerek hırsızlık yapıyor. Daha sonra oradan ayrılıyor. Biz yaptığımız kamera çalışmalarında hırsızlık olduktan sonra şahısları tespit ediyoruz. İlimizde de son 6 ay içerisinde yaklaşık 6 tane dil düşürmek suretiyle hırsız olayımız var. Vatandaş kesinlikle kapıyı çalan şahsa, kim o desin, kim o dedikten ve kapıyı açtıktan sonra da sorsun, kime geldiğini, niye geldiğini ve eğer bir şüpheli bir durum hissetmişse zaten bayanlar tiplerinden, fiziki yapılarından, giyinişlerinden şüpheli ve hemen 112 Acil Çağrı Merkezini arasınlar. Biz oraya geliriz ve şahısları inceleriz. Şahısların gereğini yaparız" şeklinde konuştu.

Konya'da kendilerini ’kargocu’, ’sucu’ olarak tanıtıp "dil düşürme" yöntemiyle soyan kadın hırsızlar yakalandı

"Kimlik kartıyla veya kredi kartıyla bile bu kapının kilidini kolayca düşürebiliyorlar"

Polis eğitmen Hasan Özkurt, "Ev sahibinin çocukları direkt çektikleri zaman kapıyı açmak çok kolay. Özel aparata bile gerek yok. Normal kimlik kartıyla veya kredi kartıyla bile bu kapının kilidini kolayca düşürebiliyorlar. Onun için vatandaşlarımız kesinlikle kapıyı kilitlesinler, ondan sonra evden ayrılsınlar. Kapıyı kilitlediklerinde kapıyı açmak biraz zorlaşıyor. Onunla açılış yöntemleri biraz fazla ama hırsızlar biraz zaman kaybediyor ve yakalanma riski daha fazla olduğu için kilitli kapıyla fazla uğraşmıyorlar" diye konuştu.

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.