KONYALI YAZAR  VEFAT ETTİ

KONYALI YAZAR VEFAT ETTİ

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın da asistanı olan, Konyalı yazar ve araştırmacı Turan Alptekin vefat etti

Ahmet Hamdi Tanpınar gibi bir deryanın asistanı olma, onun rahle-i tedrisatından geçme  onuruna erişen Konyalı edebiyat araştırmacısı yazar Turan Alptekin vefat etti. Öğrencilik yıllarında Mehmet Kaplan’ın da ilgi ve desteklerini gören Alptekin, kendisiyle yapılan pek çok söyleşide ve yazdığı kitapta hocası Ahmet Hamdi Tanpınar’ı anlattı. Son olarak Ankara’da edebiyat araştırmalarını sürdürmekte idi.  İnternette yapılacak küçük bir gezintide Turan Alptekin’le ilgili pek çok önemli makaleye ve habere ulaşılabilir. Bunlardan özellikle, t24 sitesinin kültür bölümü olan k24’teki röportajı () ve ‘tanpinarmerkezi.com/sesli-tarih’ de hocası Tanpınar’ı anlattığı seslendirme kaydını tavsiye ediyoruz.

TURAN ALPTEKİN KİMDİR?

Turan Alptekin 1933 Konya doğumlu. 1958’de İÜEF Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. 1954 yılından başlayarak Tanpınar’ın yanında şiirin ve yazının gizlerini öğ­renmeye çalıştı; konuşmalarını dinledi, eserlerinin ve yazılarının hazırlıkları sırasında yardım etti. Kompozisyon öğretimi ve Türk edebiyatı üzerine ma­kale ve incelemeleri yanında Türkoloji alanında çevirileri de bulunmaktadır..

Kitapları: “Ahmet Hamdi Tanpınar: Bir Kültür, Bir İnsan” (1975, 2001); “Ahmet Haşim: Hayatı Sanatı ve Eserleri” (1985); “Bir Ene’l-Hak Şiiri / Âşık Yunus ve Yu­nuslar” (2007); “Seyyid Ahmed Hüsâmeddîn Eserleri ve Nakşibendî Öğretinin Kökleri” (2007); “Niyazi-i Mısrî Türkçe Şiirleri” (2008); “Prof. Irene Melikoff’un Ardından” (2009).

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.