Konya'nın iki önemli üniversitesi SÜ ve NEÜ'den 'Kovid-19' araştırması

Konya'nın iki önemli üniversitesi SÜ ve NEÜ'den 'Kovid-19' araştırması

Konya’nın iki önemli üniversitesi Selçuk Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesitarafından Kovid-19’la ilgili iki önemli araştırma çalışması yapıldı

20200930-2-44598410-58518542.jpg

NEÜ’DE KOVİD-19'U AĞIR GEÇİREN 65 YAŞ ALTI HASTALARDA "BAĞIŞIKLIK EKSİKLİĞİ"Nİ ARAŞTIRMASI

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Keleş, dünyanın prestijli bilimsel dergilerinden birinin Konya'dan yaklaşık 80 hastanın da yer aldığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında bağışıklık sistemi araştırmasına ilişkin, "Bu çalışma, yoğun bakıma yatacak kadar ağır Kovid-19 enfeksiyonu geçiren özellikle 65 yaş altındaki hastalarda, altta yatan nedenin bağışıklık eksikliği olabileceğini gösterdi." dedi. Prof. Dr. Sevgi Keleş, yaptığı açıklamada, Science dergisinde yayımlanan iki önemli çalışmaya katkıda bulunduklarını söyledi. Keleş, üniversite olarak katıldıkları bu uluslararası çalışmaya Selçuk Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ile Okmeydanı Hastanesi ve birkaç merkezden, ilgili branşlardaki akademisyenlerin de destek verdiğini aktardı.

20200930-2-44598410-58518541-1.jpg

ÇARPICI SONUÇLAR

Dünya genelinde 659, Türkiye'den ise 80'i Konya'dan olmak üzere yaklaşık 150 hastanın bağışıklık sistemini değerlendiren çalışmanın çarpıcı sonuçları olduğunu anlatan Keleş, şunları kaydetti: "65 yaş altında ve daha önceden sağlıklı olan bireylerde, hastalığın çok ağır seyretmesi ve ölümcül olabilmesi beklenen bir bulgu değil. Bu çalışma, ağır Kovid-19 enfeksiyonu geçiren, özellikle 65 yaş altındaki hastalarda, altta yatan nedenin bağışıklık eksikliği olabileceğini gösterdi. Ülkemizde akraba evliliği sık olduğu için bağışıklık eksikliği de sık görülmekte. Bu nedenle Türkiye'de bağışıklık eksikliği nedeniyle hastalığı ağır geçirip yoğun bakımda yatan hasta oranı çok daha fazla olabilir. Bir ailede, daha önceden sağlıklı olup Kovid-19 enfeksiyonunu yoğun bakıma yatışı gerektirecek kadar ağır geçiren veya kaybedilen birden fazla birey varsa, bu aileyi mutlaka bağışıklık sistemi eksikliği bakımından taramak gerekiyor." Keleş, diğer bir yayımlanan çalışmanın sonuçlarına ilişkin ise "Erkeklerde aşırı çalışan bağışıklık sisteminin, Kovid-19 virüsü ile savaşta önemli olan vücut elemanlarını zayıflattığı ve virüsle mücadele edemez hale getirdiği tespit edildi. Özellikle 65 yaş üstündeki erkek hastalarda bu durum biraz daha sık görülmekteydi. Bu da bize erkeklerde ve yaşı ileri bireylerde hastalığın neden daha ağır seyrettiğini açıklıyor." diye konuştu. Yapılan araştırmanın Kovid-19 enfeksiyonunun tedavisinde yol gösterdiğini vurgulayan Keleş, sözlerini şöyle tamamladı: "Maske, mesafe ve temizlik herkesin çok dikkat etmesi gereken kurallar. Yeni tedavi olarak özellikle bağışıklık eksikliği saptanırsa, faydalı olabileceği düşünülen 'sitokin' tedavisi dediğimiz tedaviler var. Yine bağışıklık sistemi aşırı çalışanlarda, bu aşırı çalışan elemanları baskılamak için yeni tedaviler araştırılıyor. Bu konudaki çalışmalar yurt dışında devam ediyor. Bu konuda katedilecek daha çok yol var."

 

 

suden-kovid-19a-yonelik-kuresel-duzeydeki-calismaya-katki-1.jpg

SÜ’DEN, KOVİD-19’A YÖNELİK KÜRESEL DÜZEYDEKİ ÇALIŞMAYA KATKI

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi, dünyanın birçok ülkesinin dâhil olduğu, bireyler arasındaki SARS-CoV-2 klinik farklılıklarının sebeplerini belirlemeye yönelik çalışmalara katıldı. SÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Melike Emiroğlu yaptığı açıklamada, SARS-CoV-2 enfeksiyonu seyrinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini söyledi. Bazı bireylerde şikâyet ve bulgu gelişmediğini, bazılarında ise kişiyi yoğun bakım gerektirecek kadar ağır klinik tablo oluşturduğunu ifade eden Emiroğlu, “Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı olarak Dr. Öğr. Üyesi Gülsüm Alkan ile birlikte katıldığımız çalışmalara çocuk vakalarımızla, bizim haricimizde Anesteziyoloji Yoğun Bakımdan Doç. Dr. İskender Kara, Göğüs Hastalıklarından da Prof. Dr. Fikret Kanat hocalarımız erişkin hastalarıyla çalışmaya dâhil oldu. Çalışmanın ana omurgasını oluşturan, çalışmakta olduğumuz merkez bu konuda oldukça deneyimli. ABD’de National Institutes of Health (NIH), bizdeki halk sağlığı kurumunun eşdeğeri niteliğinde. Bunun içinde alerji ve enfeksiyon hastalıkları ile ilgilenen bir alt bölüm ile Rockefeller Üniversitesinden immün yetmezlikler ve enfeksiyon immünolojisi üzerine çalışan bir merkezin ortak çalışmasına dâhil olduk. Hastaneye yatış gerektirecek kadar ağır akciğer tutulumu olan vakalarda, bağışıklık sisteminin alt parçalarından bir tanesi olan tip 1 interferonlara yönelik çalışma gerçekleştirdik.” diye konuştu.

1 AY-99 YAŞ ARALIĞI ARAŞTIRILDI

Dr. Öğr. Üyesi Emiroğlu, Kovid-19’un özellikle 50 yaş üstündeki altta yatan hastalığı (kanser, akciğer hastalıkları, sigara kullananlar gibi) olan kişilerde daha ağır seyrettiğini, ancak hastalığın ağır seyretmesi için herhangi bir risk faktörü taşımayanlarda da ağır hastalık gözlenmesi nedeniyle bunun sebebini araştırmak üzere çalışmalara başlandığını aktardı. Tip 1 interferonların; bağışıklık sisteminde virüslere karşı vücudu koruyan sistemin bir parçası olduğunu, tip 1 interferonların mikroorganizmalara karşı çalışmadığı takdirde ağır hastalıkların gelişebileceğini anlatan Emiroğlu, çalışma kapsamında hastaneye yatış gerektiren ağır pnömoni geçiren 1 ay-99 yaş aralığındaki hastaların araştırıldığını belirterek, “Çalışmanın 2 ayağı vardı. Bunlardan birincisi; tip 1 interferonlar var mı-yok mu, çalışıyor mu-çalışmıyor mu, sorularına yönelik çalışmaydı. Yaklaşık bin hasta içeren bir çalışma. Biri tamamen sağlıklı biri de hiçbir şikâyet gelişmeyen (asemptomatik) ya da hafif şikâyeti olan SARS-CoV-2 enfeksiyonlu iki kontrol grubu bulunmaktaydı. Bakıldığında yüzde 3,5 civarında tip 1 interferon cevabının eksik olduğu göründü yani virüslere karşı bu kişilerin vücudu cevap veremiyordu ki yaklaşık yüzde 10 civarında hasta kaybedilmişti. Çalışmanın ikinci ayağında da tip 1 interferonların çalışmasını engelleyen otoantikorların var olup-olmadığına yönelikti. Yine aynı şekilde otoantikorların ağır hastalık geçirenlerde belirgin olarak yüksek olduğu saptandı.” ifadelerini kullandı.

suden-kovid-19a-yonelik-kuresel-duzeydeki-calismaya-katki-2.jpg

‘ÇALIŞMAMIZ BİRÇOK ÇALIŞMAYA TEMEL OLUŞTURABİLECEK’

Dr. Öğr. Üyesi Emiroğlu, çalışmanın faydaları konusunda şunları söyledi: “Hem tip 1 interferon sisteminde bozukluğu olanlarda hem de otoantikora sahip olanlarda, tarama sonucunda ağır hastalık geçirme potansiyeli olan hastalar tanımlanabilir ve böylece bireysel tedavi planlamaları gerçekleştirilebilir. Bu araştırmamız, birçok çalışmaya temel oluşturabilecek bir çalışma. Tabi ki bağışıklık sistemimizin çok fazla ayağı var. Bunlar da çalışıldıkça yeni verilerin oluşacağını düşünüyoruz. Çalışmamızı, salgına karşı büyük bir adım olarak görüyoruz. Çalışmamızın bizleri mutlu eden diğer bir yönü ise dünyaca ünlü bilim dergisi ‘Science’te yayımlanmasıdır.”

ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, İtalya, Brezilya, Ukrayna, Japonya, Çin, Singapur, Mısır, İran, İsrail, Avustralya gibi birçok ülkenin dâhil olduğu çalışmalara Türkiye’den 5’e yakın merkezin katıldığını aktaran Emiroğlu, koronavirüs salgınının durdurulmasında yol gösteren ve dünya genelini yansıtan bir çalışmaya imza attıklarını sözlerine ekledi. Haber Merkezi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.