Konya’nın işgücüne KTOTEK’ten destek

Konya’nın işgücüne KTOTEK’ten destek

Konya Ticaret Odası, hayata geçirdiği Teknoloji ve Eğitim Merkezi (KTOTEK) ile meslek lisesi, üniversite mezunlarının dışında mesleği olmayanlara da iş garantili eğitim veriyor.

Türkiye’nin en büyük 6. odası unvanına sahip Konya Ticaret Odası, sektörlerin en büyük sorunu kalifiye eleman için kolları sıvadı. Konya Ticaret Odası, hayata geçirdiği Teknoloji ve Eğitim Merkezi (KTOTEK) ile meslek lisesi, üniversite mezunlarının dışında mesleği olmayanlara da iş garantili eğitim veriyor.

70 meslek komitesi ve 20 binin üzerinde üyesiyle Türkiye’nin en büyük 6. odası unvanına sahip Konya Ticaret Odası, Türkiye’de bir ilke imza atarak T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği-IPA II Projeleri Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Merkezi (KTOTEK)’ni hayata geçirdi. Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Merkezi hakkında bilgi veren Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve KTOTEK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fahrettin Doğru, “Konya, otomotiv sektörü, makine ve ekipman sektörü, ana metal sanayi, tarım ve gıda sektörü, kauçuk ve plastik sektörü, ambalaj sektörü, mobilya sektörü, ağaç ürünleri sanayi, ayakkabı sektörleri başta olmak üzere birçok alanda Türkiye’nin önde gelen üretim üstlerindendir. Başta savunma sanayi olmak üzere medikal, raylı sistemler, enerji, yazılım, sağlık, lojistik sektörlerinde de Konya sanayisi söz sahibidir. Konya’da 2 binden fazla kayıtlı ihracatçıyla 170’ten fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır. Konya ihracatı 36 ilimizin toplamından fazladır. İmalat sanayi ihracat payının toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 95’tir. Konya en fazla dış ticaret fazlası veren 6. il konumundadır. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 228’dir. Ancak ülkemizin yüklenici şehirlerinden biri olan Konya’da da işverenlerimiz, nitelikli işgücü konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Bu anlamda hayata geçirdiğimiz KTO Eğitim Merkezi sayesinde yetiştirdiğimiz işgücü ile işvereni bir araya getiriyoruz, sektörün öncü firmalarının nitelikli işgücünü temin ediyoruz” dedi.

konyanin-isgucune.jpeg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.