1. HABERLER

  2. YEREL

  3. KOS HAVA KARGO VE GEÇİCİ DEPOLAMA ALANI AÇILDI
KOS HAVA KARGO VE GEÇİCİ DEPOLAMA ALANI AÇILDI

KOS HAVA KARGO VE GEÇİCİ DEPOLAMA ALANI AÇILDI

Konya Sanayisinin hava kargo ihtiyacını karşılamak amacıyla yapımı tamamlanan Konya Organize Sanayi Bölgesi Hava Kargo ve Geçici Depolama Alanı açılışı yapıldı.

A+A-

Açılışta açıklama yapan Konya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Memiş Kütükcü, yatırımın sadece Konya değil Anadolu için büyük bir kazanım olduğunu dile getirdi. 

Konya’nın özel sektör eliyle kalkınan, dışa açık ekonomi modelini benimsemiş, ihracat odaklı çalışan ve üreten şehir olduğuna dikkat çeken Memiş Kütükcü, “İhracat odaklı kalkınan, dünyanın neredeyse tamamıyla iş yapan bir şehiriz. Dolayısıyla, bizim için en önemli alanlardan bir tanesi de lojistik. Bu Hava Kargo ve Geçici Depolama Alanı yatırımıyla, Konya’daki önemli bir eksiği, hava kargo taşımacılığı sorununu ortadan kaldırmış olduk. Bu yatırımdan önce sanayicilerimiz gerek numune ürünlerini gerekse diğer gönderilerini Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerden yapıyorlardı. Artık buna gerek kalmadı. Sanayicilerimiz artık tüm gönderilerini buradan 7 gün 24 saat gönderebiliyorlar veya alabiliyorlar. Şu anda yurt içindeki işlemlerin tamamı buradan yapılabiliyor. Çok yakın bir zamanda ki şu anda işlemler tamamlandı, birkaç izin bekleniyor, yurtdışı işlemlerini de yapabilecekler. Tabi bu hizmet sadece Konya’mıza değil bölge ekonomisine değer katacak bir hizmet” şeklinde konuştu.

5 AYDA 110 TON İŞLEM HACMİ

Hava Kargo ve Geçici Depolama Alanının Aralık ayından bu yana hizmet verdiğini dile getiren Kütükcü, “Nisan ayı sonuna kadar, 50 tona yakın hava kargo gönderisi yapılmış, 60 ton civarında da karşıdan gelen olmuş. 110 tonluk bir işlem hacmi var. Biz burada insanımızın acılı gününde de yanındayız. Hava kargo alanımızda şu ana kadar, 132 kardeşimizin cenazesinin de yurt dışından Konya’ya getirilmesine aracılık etmişiz” dedi.

YEDİNCİ MERKEZ KONYA’DA

Üretim şehri olan Konya’nın ham maddeye daha hızlı ulaşması için böyle bir yatırımın tam yerinde olduğunu ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı, Konya’nın üretim potansiyeli ile büyük bir şehir olduğunu söyledi. Aşçı, “Konya’da ve bölgede bir eksikliği giderdik. Ankara, Adana, İzmir, Gaziantep, İstanbul ve Samsun’dan sonra yedinci alanı Konya’da açıyoruz. Konya, Türkiye’de lider şehirlerden bir tanesi. Konya ihracatı ithalatından fazla olan bir şehir. Bütün şehirler böyle olsa ithalatı kapatmış oluruz.” dedi.

BÜROKRASİ OLMADAN DÜNYA’NIN HER YERİNE ÜRÜN GÖNDERİLEBİLECEK

Bürokrasi engeli ve evrak kalabalığı olmadan Dünya’nın her yerine ürün gönderilebileceğini vurgulayan Aşçı, “Konya Dünya’nın merkezinde olma potansiyelini kullanmalı. 3 saat uçuş ile 11 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşabiliyor. 4 saatte bu rakam 20 trilyon dolara çıkıyor. Bu avantajı lehine çevirmesi gerekiyor. Konya Türkiye’nin toplamda ihracat yaptığı ülkelerin yüzde 70’ine ihracat yapıyor. Bu şehrin geleceği için büyük bir ticaret hacmi.” ifadelerini kullandı.

KONYA ÜRETİM GÜCÜ İLE LOJİSTİK MERKEZ OLMA YOLUNDA

Türkiye’nin sanayi yapısıyla yüksek büyüme ile küresel pazara entegre olmaya hedefleyen bir ülke olduğunu ifade eden Ak Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Küresel pazara entegre olmanın yolunun lojistik alandan geçiyor. Rekabetin ana kazanımlardan biri olan lojistikte önde gitmeniz gerekmektedir. Lojistikte iyi olan ülkeler yüzde 2’lerde büyüme oranını artıyor. Lojistik küresel rekabetin ana belirleyicisi haline geldi. Bu yatırım Konya’nın karakterine oldukça uygun. Konya bu işi sürükleyecektir. Konya olarak 2018’de 2 milyar dolar ihracat hedefi ile emin adımlarla ilerliyoruz. Bölgeyi öne çıkaran bir çalışma. Konya üretim gücü ile lojistik bir merkez olma yoluna ilerliyor. Hava kargonun şehirde yapılan fuarlara da katkısı büyük olacaktır” dedi.

HABER: Ebrar Küçükakın

 

 

 

HABERE YORUM KAT