Koyuncu Grup’tan 150 milyon liralık Kimya Yatırımı

Koyuncu Grup’tan 150 milyon liralık Kimya Yatırımı

Konya’nın köklü şirketlerinden ve bu yıl 55. yılını kutlamaya hazırlanan Koyuncu Grup, ülke ihtiyacının yarısına yakınının ithal edildiği ‘Kostik’ maddesinin üretimi için “Klor Alkali Tesisi” yatırımına başladı

Konya’nın köklü şirketlerinden ve bu yıl 55. yılını kutlamaya hazırlanan Koyuncu Grup, ülke ihtiyacının yarısına yakınının ithal edildiği ‘Kostik’ maddesinin üretimi için “Klor Alkali Tesisi” yatırımına başladı. Konya’da gerçekleştirilecek bu yatırım 33 bin metrekare alanda, 150 milyon TL yatırım bedeli ile hayata geçirilecek. Tesis tamamlandığında ilk aşamada 80 kişi istihdam edilecek ve yılda 50 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK BİR YATIRIM OLACAK”

Temel ham maddesi tuz olan ve Sanayi Bakanlığı’nın da ‘Orta ve Yüksek Sanayi Ürünleri Listesi’nde yer alan klor alkali ürünlerinin petro-kimya, deterjan, demir-çelik, tekstil, kağıt, otomotiv, gıda, boya ve metal sanayileri gibi pek çok alanda kullanıldığını belirten Koyuncu Grup İcra Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu, “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda; ithalatı, dışa bağımlılığı ve cari açığı azaltma, istihdamı arttırma, verimliliği ve katma değeri yüksek üretime yönelik kimya sektöründe yatırım yapma kararı aldık. Kimya sanayi modern dünyadaki endüstriyel üretimin temel bileşenlerinden biridir. Üretiminde girdi olarak kimya sanayi ürünü kullanılmayan sektör oldukça azdır. Klor Alkali tesislerinde tuz, su ve elektriğin elektroliz yoluyla etkileşimi sonucu stratejik öneme sahip olan klor, kostik soda ve hidrojen ana ürünleri elde edilir. Konya’da yüzde yüz özkaynaklarımız ile yapacağımız bu tesiste ilk etapta kostik, klor, sodyum hipoklorit ve hidroklorik asit üretimi yapılacak olup ilerleyen dönemlerde türev ürünlerin üretimi için yatırımlarımız devam edecektir. Yatırımımızda teknoloji seçimi yapılırken çevreye duyarlı ve enerji verimlilik odaklı en son teknolojiler esas alınmıştır. Gerçekleştireceğimiz yatırımın ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

15 AYDA TAMAMLANACAK

Yatırımı en hızlı şekilde yapmayı ve 15 ayda teslim etmeyi hedeflediklerini dile getiren Vespro A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Raslan Matar ise şunları söyledi:”Koyuncu Grup; dünyanın önde gelen Klor Alkali teknoloji sağlayıcısı firmalarından birisini tercih etmiş ve bu projenin anahtar teslim olarak yapılması için de tecrübeli bir Türk firması olan VESPRO ile anlaşmaya varmıştır. Proje süresi 15 ay olup, 2022 yılı başı itibariyle üretime geçilmesi planlanmıştır. Ülke ve dünya olarak zor günler geçirdiğimiz bir dönemde istihdamın devamlılığına ve Türkiye ekonomisinin hareketliliğine katkıda bulunmak bizler içinde bir sevinç kaynağıdır.” (İbrahim Çiçekçi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.