1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kümes hayvancılığı üretimi
Kümes hayvancılığı üretimi

Kümes hayvancılığı üretimi

Tavuk yumurtası üretimi, martta bir önceki aya göre yüzde 1 artarak 1,5 milyar adet oldu

A+A-

ANKARA (AA) - Türkiye'de yumurta üretimi, martta bir önceki aya göre yüzde 1 artarak 1,5 milyar adet olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin "Kümes Hayvancılığı Üretimi İstatistikleri"ni açıkladı.

Buna göre, yumurta üretim miktarı, aylık bazda yüzde 1 arttı ve 1,5 milyar adet oldu. Yumurta üretimi geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 3,1 azaldı.

Söz konusu ayda kesilen tavuk sayısı, bir önceki aya göre yüzde 7,4 artarken, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,3 azalışla 93 milyon oldu. Kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre yüzde 15,2 artış gösterdi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,3 azaldı. Kesilen hindi sayısı 331 bin adet olarak hesaplandı.

Tavuk eti üretimi, martta bir önceki aya göre yüzde 8,4 artarken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 azaldı. Bu dönemde 159 bin 179 ton tavuk eti üretimi gerçekleşti. Hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 24,8 arttı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,6 azalışla 3 bin 372 ton oldu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,3 azaldı, takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise geçen yılın aynı ayıyla kıyaslandığında yüzde 6,5 azalış gösterdi.


HABERE YORUM KAT