1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mhp Genel Başkanı Bahçeli:
Mhp Genel Başkanı Bahçeli:

Mhp Genel Başkanı Bahçeli:

"(Hükümet de yer alacağız, bunun için kriterlerimiz şunlarıdır...) böyle şeylerin aslı yoktur" -"(MHP'nin hükümete bakan verip vermeyeceği sorusu) Öyle şey olur mu efendim? MHP nasıl bir partidir, başkalarının eksiğini, gediğini tamamlamak için yama kurma

A+A-

TBMM (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümette görev alacaklarına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Öyle şey olur mu efendim? MHP nasıl bir partidir, başkalarının eksiğini, gediğini tamamlamak için yama kurmaya hazır bir parti midir?" dedi.

Bahçeli, partisinin grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Olası bir koalisyonda MHP'nin bazı kriterleri olduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Bahçeli, "MHP'nin şu kadar bakanlık almak suretiyle koalisyon ortağı olacağı" şeklindeki görüşlerin tamamen yanlış bir kanaat olduğunu söyledi. Bahçeli, bunun, MHP'yi başka bir zeminde tartışmaya açmak olduğunu ifade etti.

Şu an için 65'inci Hükümet'in görevinin başında olduğunu anımsatan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu hükümet, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hükümetidir. Dolayısıyla hükümetteki herhangi bir değişiklik kanaati AKP'lilere aittir. Bugün ayrıca anayasa değişikliği sonrası, Sayın Cumhurbaşkanı partisine tekrar dönmektedir ve 21 Mayıs'ta da büyük kurultaylarını, olağanüstü olarak toplayacaklardır. Bu onların işidir, kamuoyu olarak bütün siyasi partilerin, gelişmeleri saygıyla takip etmesi anlamına gelir. O sebepten dolayı, 'hükümet de yer alacağız, bunun için kriterlerimiz şunlarıdır' böyle şeylerin aslı yoktur. Milliyetçi Hareket Partisi 48 yıllık tüzel kişiliğe sahip, 250 yıllık bir fikri temel üzerine oturmuş güçlü bir partidir. Rakamsal olarak bugün 35'te olabiliriz ama özgün ağırlığımız çok çok üstündedir, onu herkesin anlaması lazımdır. Gün gelir milliyetçi harekete de tek başına iktidar nasip olur inşallah."

Bir başka gazetecinin, "Bu, AK Partiden teklif gelirse kesinlikle kabul etmeyeceğiniz anlamını mı geliyor?" sorusuna Bahçeli, "Çok isabetli, doğru söylüyorsunuz." karşılığını verdi. Bahçeli, "Yani herhangi bir bakan vermeyeceksiniz..." denilmesi üzerine, "Öyle şey olur mu efendim? MHP nasıl bir partidir, başkalarının eksiğini, gediğini tamamlamak için yama kurmaya hazır bir parti midir?" ifadesini kullandı. "Bugüne kadar böyle bir teklif geldi mi?" sorusuna Bahçeli, "gelmedi" yanıtını verdi.

Yeni hükümet kurulması durumunda, MHP'nin bir koalisyon protokolüyle hükümette yer alıp almayacağı sorusu üzerine Devlet Bahçeli, "Buna ihtiyaç yoktur. 66'ıncı hükümet de kurmuş olsalar, 316 milletvekiliyle Mecliste güvenoyu alabilecek yeter güçte olan bir iktidarı oluşturmuş olurlar." diye konuştu.

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti olması halinde MHP'nin bu konuya nasıl bakacağı yönündeki soru üzerine, "Kim davet ederse etsin söylediklerim geçerli." dedi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın, 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlık için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "Ya aday ol, ya çekil" dediğinin ve 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün isminin de tartışabilineceğini belirttiğinin hatırlatılması üzerine Bahçeli, "MHP üzerine ne ekilirse o biçilir. Cumhuriyet Halk Partisi de 10-15 belediye başkanlığıyla, salonlarıyla, taşıma elemanlarıyla MHP'yi bir sunni bölünmeye doğru tahrik ve teşvik edendir. Allah sonlarını hayır etsin." değerlendirmesini yaptı.

"2019'da Devlet Bahçeli de aday olabilir mi?" sorusuna Bahçeli, "Siz çok ileri görüşlüsünüz." karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hindistan ziyaretine MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı'nın da katıldığının hatırlatılması üzerine Bahçeli, bunun gazetelerde koalisyonla ilişkilendirildiğine dikkati çekti. Devlet Bahçeli, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı yurt dışına giderken partilerden, katılma arzusu taşıdığı milletvekillerini belirtmektedir. Bir veya iki... Bizim diğer akdadaşlarımız da Afganistan'a, Pakistan'a ve Rusya'ya giderken de öyle oldu. Şimdi Hindistan'a giderken öyle olacak. Önümüzdeki hafta içerisinde de Çin'e giderken de öyle olacak. Biz de MHP olarak milletvekillerinin bu tür seyahatlere katılmalarına müsaade ediyoruz. Arkadaşlarımız da katılıyorlar."HABERE YORUM KAT