1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Milli Eğitim Bakan Avcı, ABD Büyükelçisi Bass'ı kabul etti
Milli Eğitim Bakan Avcı, ABD Büyükelçisi Bass'ı kabul etti

Milli Eğitim Bakan Avcı, ABD Büyükelçisi Bass'ı kabul etti

Avcı:- "(Suriyelilerin eğitimi) Mesleki eğitim merkezi kurulması veya meslek kursu açılması gibi bir projenin ABD ile ortak işbirliği içinde yapılması anlamlı olur, konuyla ilgili yapılacak çalışmalara da örnek teşkil eder"

A+A-

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Suriyelilere yönelik mesleki eğitim merkezi kurulması veya meslek kursu açılması gibi bir projenin, ABD ile işbirliği içinde yapılmasının anlamlı olacağını, konuyla ilgili yapılacak çalışmalara da örnek teşkil edeceğini söyledi.

Avcı, Suriyeli mültecilerin eğitim ihtiyaçları konusunda görüşmek üzere gelen ABD Büyükelçisi John Bass'ı makamında kabul etti.

Bakan Avcı, kabulde, Türkiye'de yaklaşık 3 milyon Suriyeli bulunduğunu, 995 bin Suriyelinin eğitim çağında olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanlığının 330 bin Suriyeli çocuğa eğitim sağladığını, yakın zamanda 450 bine ulaşma hedefinin olduğunu dile getirdi.

Bakan Avcı, "Türkiye olarak konuyla ilgili olarak ciddi emek harcıyoruz, dünya kamuoyunda takdir topladık, fakat benzer çalışmaları diğer ülkelerden de bekliyoruz." dedi.

Suriyelilerle ilgili uygulanan ve uygulanacak çok sayıda proje bulunduğuna işaret ederek, Milli Eğitim Bakanlığı ve ABD Büyükelçiliği koordinatörlüğünde yeni projelerin değerlendirilerek pratik şekilde uygulamaya geçilebileceğini vurguladı.

Mesleki eğitim merkezi kurulması veya meslek kursu açılması gibi bir projenin ABD ile ortak işbirliği içinde yapılmasının anlamlı olacağını dile getiren Bakan Avcı, konuyla ilgili yapılacak çalışmalara da örnek teşkil edeceğini belirtti.

Büyükelçi Bass da, özellikle mesleki ve teknik eğitim olmak üzere Suriyelilerin eğitimi konusunda Bakanlık ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT