1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Miraç Kandili
Miraç Kandili

Miraç Kandili

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kahramanmaraş'taki Eshab-ı Kehf Külliyesi, vatandaşların akınına uğradı

A+A-

KAHRAMANMARAŞ (AA) - UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesi'nde yer alan Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindeki Eshab-ı Kehf Külliyesi'ne gelen vatandaşlar, namaz ve dualarla Miraç Kandili'ni idrak etti.

Dini gün ve gecelerde ziyaretçilerin akınına uğrayan "Yedi Uyurların" mekanı Eshab-ı Kehf, Miraç Kandili'nde de çevre il ve ilçelerden gelen yüzlerce misafirini ağırladı.

Geceyi tarihi mekanda ibadetle geçirmek isteyen vatandaşlar, akşam namazından itibaren külliyeye gelmeye başladı. Burada namazını kılıp dua eden vatandaşlardan kimisi de oruçlarını açarak yatsı namazını beklemeye başladı.

Yatsı namazında Eshab-ı Kehf'te yer bulamayan birçok vatandaş da açık alanda, han ve ribat bölümlerinde namazlarını kıldı, yapılan duaya ellerini semaya açarak eşlik etti.

Kılınan namazın ve edilen duaların ardından, bazı vatandaşlar lokum ve kandil simidi ikram etti.

Afşin Belediyesi, kandil gecelerinde Eshabı- Kehf Külliyesi'ndeki cemaate "Osmanlı Şerbet"i ikramı etme geleneğini bu gece de sürdürdü.

Külliye avlusunda 72 yaşındaki Arif Özgenç'in tef çalarak okuduğu ilahiler vatandaşların ilgi odağı oldu.

HABERE YORUM KAT