1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mısır'da 25 Nisan gösterileri
Mısır'da 25 Nisan gösterileri

Mısır'da 25 Nisan gösterileri

Ülkedeki çok sayıda muhalif hareket, yarın düzenlenmesi beklenen gösterilere katılım çağrısı yaptı

A+A-

KAHİRE (AA) - Mısır'da çok sayıda muhalif hareket, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a verilmesine tepki amacıyla yarın düzenlenmesi beklenen gösterilere katılım çağrısı yaptı.

Eski siyasetçi, basın mensubu, milletvekili ve akademisyenin de aralarında bulunduğu 73 muhalif, yayınladıkları ortak açıklamada Mısır halkını, adalardan feragat edilmesine karşı çıkmak amacıyla "Toprağın kurtuluş günü" sloganıyla yarın düzenlenecek gösterilere katılmaya çağırdı. Vatan topraklarından ve 25 Ocak devriminde dile getirilen taleplerden taviz vermeyeceklerini belirten muhalifler, "kurtuluş" gününde sokağa inen ya da bu yönde çağrıda bulunan herkese teşekkür etti.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkililerinden Muhammed el-Biltaci de Akreb Hapishanesi'nden yayınladığı mesajda, "Tiran ve Sanafir adalarından feragat etmenin, Mısır toprağından ya da ülkenin egemenliğinden feragat etmenin ve tarihin önemli bir kısmını silmenin ötesinde bir anlam taşıdığını" ifade etti. Adaların Suudi Arabistan'a bırakılmasını "utanç" ve "ihanet" olarak tanımlayan Biltaci, ne kadar referandum yapılırsa yapılsın hiç kimse, parlamento ya da neslin toprakları devretme hakkına sahip olmadığını vurguladı.

Gösteriye katılım çağrısı yapan 6 Nisan Hareketi de toplanma yerleriyle ilgili bilgiyi gelecek saatlerde duyuracağını bildirdi.

Gösterilere katılacağını duyuran muhalif Devrimci Sosyalistler Hareketi de tüm Mısırlıları Sisi rejiminin politikalarına karşı durmaya çağırdı.

Katılım çağrıları yapılırken Mısır ordusu da Sina Yarımadası'nın kurtuluş günüyle aynı zamana denk gelen gösteriler öncesinde güvenlik güçlerinin meydanlar ve askeri bölgeler gibi önemli noktalarda konuşlanması için talimat verdi.

Sina Yarımadası, 1967 yılında İsrail ile Mısır arasındaki 6 Gün Savaşları sonucunda İsrail'in işgaline uğramış ve iki ülke arasında imzalanan Camp David Anlaşması'nın ardından 25 Nisan 1982'de Mısır'a iade edilmişti.

HABERE YORUM KAT