1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mutlu anlarını tarihi mekanlarda ölümsüzleştiriyorlar
Mutlu anlarını tarihi mekanlarda ölümsüzleştiriyorlar

Mutlu anlarını tarihi mekanlarda ölümsüzleştiriyorlar

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından sağlanan huzurla dünyaevine giren çiftler, düğün fotoğraflarını stüdyo yerine tarihi mekanlarda çekmeyi tercih ediyor- Özellikle On Gözlü Köprü, Keçi Bu

A+A-

DİYARBAKIR (AA) - MEHMET SIDDIK KAYA - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından sağlanan huzurla dünyaevine giren çiftler, düğün fotoğraflarının çekimini stüdyo yerine tarihi mekanlarda yapıyor.

Sur ilçesinde terör saldırılarının sona ermesinden sonra sağlanan huzur ortamı yaşamın her alanında hissediliyor. Uzun bir aradan sonra ilçenin tarihi mekanlarına ziyaretler her geçen gün artıyor. Yerli ve yabancı turistlerin gezdiği tarihi mekanlar ayrıca dünyaevine girecek çiftlerin de mutluluğuna tanıklık ediyor.

Özellikle On Gözlü Köprü, Keçi Burcu ve Gazi Köşkü'nde fotoğraf çekimlerini yapan çiftler, açık havada tarih ile yeşilin iç içe geçtiği mekanlarda mutluluklarını çekilen fotoğraflarla belgeliyor.

Diyarbakır'da 15 yıldır profesyonel olarak gelin, damat fotoğraf çekimini yapan Şehmuz Bayrı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemlerde yaşanan olumsuz olaylardan dolayı müşterilerinin dış çekim istemediğini, daha çok stüdyoda gelin ve damatların fotoğraf çekimlerini yaptıklarını söyledi.

İlçede huzur ortamının hakim olmasının ardından yeniden dış çekimlere talebin arttığını dile getiren Bayrı, "Olayların durmasından sonra müşterilerimizde de yoğun bir talep oldu. Gelin damat çekimlerini Diyarbakır'ın gözde tarihi mekanlarında yapıyoruz." dedi.

Kentteki vatandaşların güvenli bir şekilde yaşamlarını sürdürdüğünü anlatan Bayrı, insanların Diyarbakır'ın tarihi mekanlarını görmesini istediğini sözlerine ekledi.

- Çiftler, çok mutlu

Tarihi Gazi Köşkü ve On Gözlü Köprü'de düğün fotoğraflarının çekimini yaptıran damat Kadir Elbey de çok mutlu olduğunu söyledi.

Elbey, "Mutluyuz. Birbirimizi çok seviyoruz. Tarihi mekanlarımız çok güzel. Onun için çekimleri On Gözlü Köprü ve Kırklar Dağı eteklerinde yapmak istedik. Herkesi buraya bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Buralar huzur içerisinde. Olaylar yok. Çok mutluyuz." diyen gelin Hatice Akdağ Elbey ise mutluluklarına tarihi mekanların tanıklık ettiğini kaydetti.

Evlenen arkadaşının fotoğraflarını tarihi Gazi Köşkü'nde çekmeye gelen Dilan Ekin ise Diyarbakır'ın huzur ortamına kavuştuğunu vurguladı. Düğün için İzmir'den geldiğini bildiren Ekin, tarihi mekanlarda evlenen arkadaşının fotoğraflarını çektiğini, mekanların çok güzel olduğunu dile getirdi.

Diyarbakır'ın tarihi mekanlarının çok değerli olduğuna dikkati çeken Ekin, herkesin bu tarih kokan şehri görmesi gerektiğini anlattı.

- "Diyarbakır yine silkelenip ayağa kalkacaktır"

Gazi Köşkü'nde 16 yıldır kafeterya işleten Aziz Kadri Özyıldız, burada Diyarbakır'ın unutulmaya yüz tutmuş kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını, Şanlıurfa'nın sıra geceleri gibi Diyarbakır'da da eyvan geceleri düzenlediklerini ifade etti.

İşletmelerinde şark köşelerinin olduğunu, müşterilerini Diyarbakır tahtlarında ağırladıklarını bildiren Özyıldız, son aylarda yaşanan sıkıntının Gazi Köşkü'ne de yansıdığını, ancak sağlanan huzurla insanların gelmeye başladığını belirtti.

Özyıldız, kentte ilk gelenlerin ilk uğrak yerleri arasında Gazi Köşkü'nün de yer aldığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Gazi Köşkü'nde gelin, damatlar da doğa resimleri çekiyor. Hayat normale dönüyor. Turizm bizim için çok önemli. Diyarbakır, her türlü sıkıntıya, fitne fesada, hile dolana rağmen en kısa sürede yine silkelenip ayağa kalkacaktır. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. İzmir'den, Antalya'dan gelen misafirlerimiz var. İşletmeler açısından herhangi bir sıkıntı yoktur. Kentin her tarafı tarih kokuyor. Bütün misafirlerimiz buyursunlar gelsinler. Başımızın üzerinde yerleri vardır. Kendilerine misafirperverliğimizi gösterelim. Şu an sıkıntı yok. İnşallah daha da güzele doğru gidecektir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT