NEÜ ve BMMYK’dan“Kent Ekonomisi ve İltica Sistemi” Toplantısı

NEÜ ve BMMYK’dan“Kent Ekonomisi ve İltica Sistemi” Toplantısı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğiyle "Kent Ekonomisi ve İltica Sistemi" başlıklı yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

NEÜ moderatörlüğünde icra edilen toplantıda NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak ve BMMYK adına toplantıya katılan Akif Atlı’nın açılış konuşmalarının ardından yuvarlak masa toplantısına geçildi. Konya’daki kurum ve kuruluşlardan birçok temsilcinin katıldığı toplantının ilk gününde tarım, hayvancılık, kırmızı et ve süt üretiminde sığınmacıların konumu, hukuki statüleri, kayıt dışı istihdam, tarımsal ve hayvansal üretimin sürekliliği, temel sorun alanları ve çözüm önerileri değerlendirildi. Toplantının ikinci gününde ise, Konya’da ticaret ve sanayi sektöründe sığınmacıların konumu, temel beklentiler, yaşanan sorunlar, esnaf ve sanatkârların istihdam ve üretime dair sığınmacı tecrübeleri ile çözüm önerileri müzakereye açıldı. Toplantıda, yerel halkın vasıfsız iş kollarında çalışmaması nedeniyle sığınmacıların son derece önemli bir açığı kapattığı konusu katılımcılar tarafından dile getirilirken, hukuki statülerden kaynaklı sorunlar, kayıt dışı istihdam, dil eğitimi, mesleki eğitim gibi konuların önemine değinildi.

neu-ve-bmmykdan-1.jpg

neu-ve-bmmykdan-2.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.