NEÜ’DE HER ÖĞRENCİ  BİR İHA YAPABİLECEK

NEÜ’DE HER ÖĞRENCİ BİR İHA YAPABİLECEK

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakülte Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Özgür Dündar, “Bilimsel araştırma projeleriyle de destekleyip öğrencilerimize katkılar sağlıyoruz. Her öğrencimiz bir tane İHA yapmayı başarsın istiyoruz” dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde kurulan 23 takım, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen yarışmalara katılmaya hak kazandı. Konu ile ilgili açıklama yapan Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakülte Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Özgür Dündar, fakülte öğrencilerini bilimsel çalışmalar sayesinde geleceğe hazırladıklarını dile getirdi. NEÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden oluşan takımlardan, Roket Tasarımı Yarışması kategorisinde 4, Jet Motoru Tasarımı kategorisinde 4, Helikopter Tasarımı kategorisinde 1, Çevre ve Enerji kategorisinde 1, İHA tasarımı yarışmaları kategorisinde 9, İnsansız Sualtı Aracı Tasarımı kategorisinde 1, Uçan Hava Aracı Tasarımı kategorisinde 1, Uydu Tasarımı kategorisinde 2 ekip ön elemeleri geçmeyi başardı.  Geçen yıl 11 takım ile Teknofest yarışmasına katıldıklarını ve birincilik ödülünü aldıklarını dile getiren Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakülte Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Özgür Dündar, “Öğrencileri gruplarla çalıştırmayı hedefledik. Geçen yıl 11 öğrenci grubuyla Teknofest yarışmasına katıldık. Bir tane birincilik aldık, 3 grupta da SİHA’da en son aşamaya geldik ancak derece belirlenmedi. Otonom araçta ilk 5’e girdik onda da birinci, ikinci, üçüncü açıklanmadı. Bu yıl altyapıyı genişletelim diye öğrenciler arasında da bir organizasyon yatık. Şu anda 23 tane takımımız Teknofest yarışmasına başvurdu ve bunların tamamı da yarışmaya kabul edildi ve yarışacaklar” dedi.

EN FAZLA EKİP NEÜ’DE

2020 yılı Teknofest yarışmasına katılacak olan üniversiteler arasında en fazla ekibin Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Özgür Dündar, “Havacılık ve Uzay Bilimleri ile Mühendislik fakültelerinin oluşturduğu 23 grubumuz 2020 Teknofest yarışmasına katılacak. Şu ana kadar Türkiye’de en fazla ekibin katıldığı üniversite biziz. ODTÜ’nün düzenlediği yarışmada iki yıl üst üste birinci olduk. Bu çalışmaları öğrencilerimiz düzeyinde altyapıya yaymaya çalıştık. Rektörümüz çok destek veriyor, Teknofest için hazırladığımız projemize yaklaşık 200 bin TL’lik destek aldık, bu proje desteği de öğrencilerin yapım aşamasında ihtiyaç duydukları malzemeler için kullanacağız” diye konuştu.

HER ÖĞRENCİ BİR İHA YAPABİLECEK

Dr. Özgür Dündar, NEÜ’de mühendislik fakültesinde eğitim gören öğrencilerin her birinin en az bir insansız hava aracı (İHA) yapabilecek düzeyde eğitim aldıklarını ve yapılan bilimsel çalışmalarla ise geleceğe hazırlandıklarını söyledi. Dündar, “Öğrencilerimizin derslerde gördükleri teorik bilgileri uygulamaya aktarmak ve kazanımlarını sürekli geliştirmek adına takım faaliyetlerimize çok önem veriyoruz. Takımlarımıza alt takımlar kurarak ekip çalışma ruhunu geliştiriyor bir yandan da alt sınıfları uygulama çalışmalarına yönlendiriyoruz. Ülkemizin geleceğine yönelik teknik eleman yetiştirme ve mezun oldukları zaman piyasa şartlarına hazırlama adına yapılan uygulama çalışmalarını bilimsel araştırma projeleriyle de destekleyip öğrencilerimize katkılar sağlıyoruz ve sağlamaya da devam edeceğiz. Her öğrencimiz bir tane İHA yapmayı başarsın istiyoruz. Okul içerisinde de kendi ihtiyacımız olan drone, İHA gibi sistemleri de kendimiz yapıyoruz.” şeklinde konuştu. Özgür Dündar, aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olarak Uzay ve Uydu Mühendisliği bölümünün açılarak bu yıl öğrenci almaya başlayacağını kaydederek, “Uzay ve Uydu mühendisliğine bu yıl öğrenci alıyoruz. YÖK’e başvurduk bir problem yok görünüyor. Uzay mühendisliği var ancak Uydu mühendisliği Türkiye’de ilk olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Uzay ve Havacılık bilimleri Fakültesinde Uzay ve Uydu Mühendisliği faaliyetlerine başlayacak” dedi.

HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Doğan, “Ülkemizin savunma sanayi ve havacılık alanındaki çalışmalara hız verdiği günümüzde, üniversitemiz öğrenci grupları, savunma sanayi ve havacılık alanında düzenlenen yarışmalar ve etkinliklerde başarılı sonuçlar almaktadır. Bu başarı fakültemizin bir kültürü ve geleneği haline dönüşmüştür. Öğrencilerimiz, artık kendileriyle yarışır hale gelmiştir. Gösterdikleri gayret ve elde ettikleri başarılardan dolayı tüm öğrencileri kutluyorum. Fakülte ve üniversite olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (Dilhan Dumanoğlu)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.