NEÜ’de Sanat Sempozyumunu

NEÜ’de Sanat Sempozyumunu

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesinin düzenlediği 1. Uluslararası Konya Sanat Sempozyumunun açılış programı online olarak gerçekleştirildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesinin düzenlediği 1. Uluslararası Konya Sanat Sempozyumunun açılış programı online olarak gerçekleştirildi.  Açılış programında konuşan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, konuşmasına İzmir depremini anarak başladı. Zorlu, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerken, devletin tüm imkanları ile yaraları sardığını ifade etti.Üniversite olarak ilimin ve sanatın gelişmesine katkı sağlamak için tüm güçleriyle çalıştıklarını söyleyen Rektör Zorlu, sempozyumla aynı anda 250 eserin yer aldığı ‘Sempozyum Karma Sergisi’nin de online olarak sanatseverlerin beğenisine sunulacağını hatırlattı.  Zorlu, “İletişim ve sanatın buluştuğu bu iki etkinliğin böylesi zorlu bir süreçte teknoloji ve bilişim dünyasında yaşayan bireylere adeta bir nefes aldıracağını ümit ediyorum.” şeklinde konuştu.

KONYA’YA YAKIŞIR

Konya’nın kadim bir kültür ve medeniyet şehri olduğunu ifade eden Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan ise, “Konya, uluslararası sanat sempozyumu düzenlemekle sanatın da kadim merkezlerinden birisi olmak yolunda ilerliyor. Bu Konya’ya yakışır bir durumdur. Bizler de Atatürk Kültür Merkezi olarak sanata dair, sanatsal faaliyetlere dair tüm çalışmaları destekleme arzusundayız. Bu konuda ülkemizin farklı üniversiteleriyle bu güne kadar işbirlikleriyle yaptığımız ulusal ya da uluslararası sempozyumlar, çalıştaylar söz konusu oldu. Gönül isterdi ki salgın dönemi olmasaydı ve yüz yüze bu toplantıyı Konya’da icra edebilseydik. İnşallah ülkemizin bu salgın koşullarından hızlı bir şekilde uzaklaşacağını temenni ediyoruz ve yeniden bu tip faaliyetleri yüz yüze bir arada fiziki aynı ortamı paylaşarak yapmayı gönülden arzuluyoruz.” diye konuştu. Güzel Sanatlar Fakültesinin düzenli olarak sergiler gerçekleştirdiğini, bilimsel anlamda da sempozyum başlatmaya karar verdiklerini aktaran NEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, fakültede yürütülen çalışmalar ve sempozyum hakkında bilgiler verdi. Açılış konuşmaların ardından sempozyum, oturumlarla devam etti. Sempozyum, internet ortamında canlı olarak takip edilebiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.