1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ödüllü fotoğrafçı Ponomarev'den AA'ya ziyaret
Ödüllü fotoğrafçı Ponomarev'den AA'ya ziyaret

Ödüllü fotoğrafçı Ponomarev'den AA'ya ziyaret

Istanbul Photo Awards 2016 birincisi Sergey Ponomarev, Anadolu Ajansını ziyaret etti

A+A-

İSTANBUL (AA) - Istanbul Photo Awards (İstanbul Fotoğraf Ödülleri) 2016 birincisi Sergey Ponomarev, Anadolu Ajansını (AA) ziyaret etti.

AA'nın bu yıl ikincisini düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması Istanbul Photo Awards 2016'da, New York Times için çektiği "Sığınmacılar" adlı fotoğrafıyla "Tekil Haber" kategorisinde birincilik ödülünü kazanan Ponomarev'i, AA Kurumsal İletişim Direktörü Esra Kireçci karşıladı.

Burada Görüntülü Haberler Editörlüğünü ziyaret eden ve çalışanlarla sohbet eden Ponomarev, burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

İstanbul Fotoğraf Ödülleri'nde birinci olduğunu Suudi Arabistan'da öğrendiğini dile getiren Ponomarev, ödül aldığı fotoğrafın hikayesini şöyle anlattı:

"İstanbul Fotoğraf Ödülleri'nde birinci olmak harika bir duygu. Bütün dünya beni, mülteci krizi üzerine yaptığım haberlerle tanıdı. Ödüllendirilen fotoğrafı 2015 Kasım ayında çektim. Hava pek iyi değildi ve bayağı rüzgarlıydı. Denizi bot ile geçmek mülteciler için tehlikeliydi. Bir sabah güneş doğduktan 30 dakika sonra mülteci taşıyan kocaman bir gemi gördük. Kaçakçının kendisi gemiyi kullanıyordu. Midilli adasında polisler gemiyi bekliyordu. Kaçakçı polisleri görür görmez kıyıdan uzaklaşmaya karar verdi ve mülteciler suyun içine atlamaya başladı. İnsanların eşyalarını suya attığı anı yakaladım. Hızlı bir şekilde gemiden inmeye çalışıyorlardı. Ben de bu anları fotoğrafladım."

Istanbul Photo Awards (İstanbul Fotoğraf Ödülleri) 2016 yarışmasına 13 bin başvuru olmuştu. Yılın fotoğrafının yanı sıra dört kategoride 9 ülkeden 11 fotoğrafçıya ödül verilen yarışmanın finansal destek ve sponsorluğunu ise Başbakanlık Tanıtma Fonu, Türk Hava Yolları (THY) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) üstlenmişti.

HABERE YORUM KAT