1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ovaya umut damlası
Ovaya umut damlası

Ovaya umut damlası

Kurak bir kış sezonunu geride bırakan Konya’da ürün gelişimi beklentilerin çok altında kalırken dün yağan yağmur, karamsar bir havaya bürünen çiftçinin yüzünü güldürdü ve umutların yeniden yeşermesini sağladı

A+A-

Derya Demir'in Özel Haberi

KURAKLIK VERİMİ DÜŞÜRDÜ

Kurak bir kış dönemi yaşanması “buğday sektöründe kriz olur mu?” endişesinin yaşanmasına neden olurken dünkü yağışlar umutları yeniden yeşertti. Bölgede kış döneminde yeterli yağış olmaması bitki gelişimini ciddi biçimde etkiledi ve tarlalar sürülmek zorunda kaldı. Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Celil Çalış, “Yağıştan dolayı rekoltede bir sıkıntımız var ancak bunu kriz şeklinde değerlendiremeyiz. Geçen yıl verimli bir sezon olmuş ve ülke ihtiyacından çok daha fazlası üretilmişti. Bu yıl ise yağıştan kaynaklı bir sıkıntı gözüküyor” dedi.

YAĞIŞLAR YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Dün günün ilk saatlerinde başlayan ve ara ara devam eden yağışlar ise çiftçideki karamsarlığı bir nebze olsun götürdü. Günlerdir beklenen rahmet damla damla toprağı ıslatırken, ovada umutlar da tazelendi. Yağışlar bölge genelinde etkili olurken, Akşehir metrekareye düşen 16,2 kg ile en fazla yağış görülen bölge oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Derebucak (12,5), Seydişehir (11,2), Doğanhisar (10) ve Konya Bölge/Meram (8,4) da bereketli bir gün yaşadı.  (Derya Demir) 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT