“Performans sistemini kabul etmiyoruz”

“Performans sistemini kabul etmiyoruz”

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlediği basın açıklamasında Öğretmen Performans sistemini kabul etmediklerini ve bunun için mücadele başlattıklarını söyledi.

Eğitim-İş Konya Şubesi'nden öğretmen performans sistemine tepki. Öğretmen performans sistemini kabul etmediklerini belirten Eğitim- İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, “Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimdeki yanlış politikaların sonucunda ortaya çıkan başarısızlığı üzerinden atmaya ve sorumluluğu öğretmenlere yıkmaya çalışmaktadır. Türkiye’de eğitimde yaşanan nitelik sorununun nedeni öğretmenlerin “sözde düşük” olan performansları değildir. 12 ilde pilot uygulaması yapılan öğretmen performans sisteminden sonra yeni bir yönetmelik taslağı yayınlanmış, yakın zamanda da yürürlüğe gireceği ifade edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi, tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacaktır. MEB’in amacının eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak olduğu herkesin malumu olmuştur. Öğretmenlerin performansı için yapılacak değerlendirmede ortaya çıkacak olan performans notu okul müdürü, zümre öğretmenleri, zümre dışı öğretmenler, veliler, öğrenciler ve öğretmenin öz değerlendirmesi sonucunda elde edilecektir. 4 yılda bir yapılacak sınav notunun da yüzde 30’zu o yıl değerlendirmeye eklenecektir. Eğitimin niteliği, hiçbir bilimsel karşılığı olmayan performans değerlendirmesi ile değil, öğretmene değer vererek, velinin, öğrencinin ve toplumun gözünde öğretmenin mesleki saygınlığını arttırarak sağlanabileceği açıkken, öğretmeni her an 'diken üstünde' tutacak bu yöntem asla kabul edilemez” dedi.

genc-“performans-sistemini-kabul-etmiyoruz.”-haber-fotolari.jpg

Uygulama Güvensizliği Arttıracaktır

Uygulamanın öğretmen ve öğrenci arasında güvensizliği arttıracağına dikkat çeken Özgür Genç; “Milli Eğitim Bakanlığının performans değerlendirme uygulaması öğretmenlerin birbirine ve öğrencilerine karşı güvensizliğini arttıracak, sürekli performans baskısı ve tehdit altında çalışmasının önünü açacaktır. Performans değerlendirmesiyle öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok yüksek performans üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin ‘rakibi’ olduğu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının tamamen bozulmasına neden olacaktır. Öğretmenlik rekabetle değil dayanışma ile yapılacak bir meslektir. Deneyimlerimizle biliyoruz ki mesleki dayanışma zümre ve okul başarısını artıran önemli etkendir.              

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya çalıştığı performans değerlendirme yönteminin dünyanın hiçbir yerinde benzer bir örneği yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen anlayış katılımcılık, kendini ifade etme, birlikte karar verme ve kalite gibi insanların kulağına hoş gelen kavramlarla reklam edilmekte ise de aslında performans değerlendirmesi bahanesiyle öğretmenleri; öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğrenci ve veliyi memnun edilecek müşteri; öğretmeni satış görevlisi olarak gören bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

ozgur-genc-ve-veli-dogrul-birlikte.jpg

İş Güvenliğimizi Tehlikeye Sokuyor 

Özgür Genç performans sisteminin iş güvenliğini tehlikeye sokacağını ifade ederek, “Bilimsel ve objektif karşılığı olmayan performans değerlendirme sonuçlarının “görevde yükselme, yer değiştirme, sözleşmenin yenilenmesi, hizmet puanına katkı, ücretlerin belirlenmesi” gibi alanlarda kullanılması birçok mağduriyetin doğmasına ve hak kayıplarına sebep olacaktır. Özel sektörün işten çıkarmalarda hukuki belge olarak kullanmaya devam ettiği performans sisteminin ileriye dönük olarak iş güvencemizi tehlikeye soktuğu görülmektedir.  Öğretmen yetiştirmedeki eksiklikler, atanma sorunları, çalışma koşulları, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar mesleğimizi itibarsızlaştırmıştır. Öğretmenlik mesleğini daha da itibarsız hale getirecek olan eğitimde performans değerlendirme uygulamasına karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün eğitim çalışanlarını, sendikaları, tüm öğrenci ve velileri ortak mücadeleye çağırıyoruz. Eğitim-İş olarak, Bakanlığın eğitimde yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretmek ve okullarda bilimsel, laik, ulusal, demokratik ve nitelikli bir eğitim anlayışını yerleştirmek yerine, öğretmeni itibarsızlaştıracak, iş güvencesini ortadan kaldıracak bir eğitim anlayışını yerleştirmesine izin vermeyeceğiz. İş güvencesini ortadan kaldıran bu uygulamaya karşı, hiçbir öğretmen arkadaşımızın performansını ölçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul da, “Dünyanın hiçbir yerinde öğretmenine not veren öğrenci yoktur. Bu yanlış sistemin uygulamasını istemiyoruz. Bütün sendikalarla birlikte hareket ederek kaldırılması noktasında mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

               

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.