1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Pistte sporcu sayısındaki artış devam ediyor
Pistte sporcu sayısındaki artış devam ediyor

Pistte sporcu sayısındaki artış devam ediyor

- Atletizmde, 2016 yılının ilk 4 ayında yapılan etkinliklere katılım sayısında, önceki yıllara oranla artış yaşandı

A+A-

ANKARA (AA) - Türkiye Atletizm Federasyonunun (TAF), 2016 yılının ilk 4 ayında yaptığı etkinliklere katılım sayısının, önceki yıllara göre arttığı bildirildi.

Federasyondan yapılan açıklamaya göre özellikle altyapı yarışmalarına katılımdaki artış dikkati çekti.

Spor Genel Müdürlüğünün Analig yarışmalarında 157 takımdan 1391 atletle rekor kırılırken, Atletizmi Geliştirme Projesi'nin il seçmelerinde 3 bin 745 atlet yer aldı. 2002-2005 doğumlu atletleri kapsayan projenin, 24 Nisan'da Kastamonu'da yapılan finalinde 55 ilden 431 kişilik katılımla en yüksek sayıya ulaşıldı.

Spor Genel Müdürlüğü gözetimindeki Okullararası Atletizm Grup Müsabakaları ise 2-3 Nisan tarihlerinde 2 bin 500 atletin katılımıyla gerçekleşti. TAF Turkcell Küçükler Festivali'nde, bu yıl 8 merkezde yüzde 50'lik bir artışla 2 bin 484 sporcu yarıştı. Geçen yıl aynı etkinlikte 1667 atlet ter dökmüştü.

Aralık ayında başlayıp mart ortasında sona eren salon sezonunda ise tüm şampiyonalarda katılım rekoru kırıldı. Büyükler ve Gençler Türkiye Şampiyonası, 720 atletle bir yıl öncesine göre yüzde 32'lik artış gösterdi. 23-25 Ocak tarihlerindeki 16 Yaş Altı ve Yıldızlar Salon Şampiyonası'nda yarışan sporcu sayısı 1328'e çıkarken, yoğun programı karşılamak için şampiyona 3 güne çıkarıldı.

Türkiye Çoklu Branşlar Salon Şampiyonası'nda 2015'te 18 atlet yarışırken, bu yıl rakam 57'ye çıktı. Türkiye Yürüyüş Şampiyonası’nda ise 2016’da son yılların en yüksek rakamı olan 135 yürüyüşçüye ulaşıldı. Atmalarda Seyfi Alanya ve Nurullah İvak adına düzenlenen Yıldızlar Ligi etapları ve atmalar kupalarına 2016'da 717 atıcı katıldı. Böylece geçen yılki 680 katılımcı sayısının üzerine çıkıldı.

TAF Başkanı Fatih Çintimar, atletizmde artan katılımın gelecek için umut verici olduğunu belirterek, "Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bize verilen desteğin meyvelerini alacağız. Katılımı atletizm tarihinin en yüksek seviyesine çekmiş durumdayız ama elbette bunu yeterli görmüyoruz. Amacımız sadece rakamları yükseltmek değil, sporcu niteliğini de artırmaktır. İlgili kurullarımız bunun için ter döküyor." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT