1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Rengarenk Giysilerle Yaşatılan 500 Yıllık Gelenek
Rengarenk Giysilerle Yaşatılan 500 Yıllık Gelenek

Rengarenk Giysilerle Yaşatılan 500 Yıllık Gelenek

Muğla'nın Milas ilçesi Çomakdağ köyünde kadınlar, rengarenk giysileri, altın takıları ve başlarına taktıkları çiçeklerle geleneklerini yaşatmaya çalışıyor

A+A-

MUĞLA-Durmuş Genç/Mutlu Hazer

Muğla'nın Milas ilçesi Çomakdağ köyünde kadınlar ile kız çocuklarının rengarenk ipekten giysileri, altın takıları ve başlarına taktıkları çiçekler, köyü ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Köyde yapılan geleneksel düğünler de büyük ilgi görüyor. 4-5 gün süren düğünleri izlemek için çok sayıda yabancı turist, köyü ziyaret ediyor.

Birçok ilden de bölgeye kalabalık gruplar halinde foto safari düzenleniyor. Etkinliklerde Çomakdağ sakinleri, yöresel mimariyi yansıtan evlerinde rengarenk kıyafetleriyle, safariye katılan fotoğraf sanatçılarına poz veriyor.

Çomakdağ Köyü Kültür, Turizm ve Araştırma Derneği Başkanı Hasan Yıldırım, AA muhabirine, Yörük olan atalarının Çomakdağ'a yaklaşık 500 yıl önce yerleştiğini söyledi.

Örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı olduklarını vurgulayan Yıldırım, "Bunlardan şimdiye kadar taviz vermedik, vermemek için de dernek kurduk. Derneğimizin amacı kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT