1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Rusya'nın Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerini durdurması
Rusya'nın Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerini durdurması

Rusya'nın Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerini durdurması

Kremlin Basın Sözcüsü Peskov: "Bu konu Rusya'nın iç meselesidir. Rus yargısında olan bir konu hakkında diğer ülkelerin görüşlerini dinlemeyi mümkün ve gerekli görmüyoruz"

A+A-

MOSKOVA (AA) - Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin "aşırıcı örgüt" kapsamına alınarak faaliyetlerinin durdurulması kararının "Rusya'nın iç meselesi" olduğunu söyledi.

Moskova'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, ABD Dışişleri Bakanlığının Rusya'ya, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin "aşırıcı örgüt" kapsamına alınması ve faaliyetlerinin durdurulması kararını geri alma çağrısını değerlendirdi.

Peskov, "Bu konu Rusya'nın iç meselesidir. Rus yargısında olan bir konu hakkında diğer ülkelerin görüşlerini dinlemeyi mümkün ve gerekli görmüyoruz." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kırım Tatar Milli Meclisi "demokratik bir kurum" olarak tanımlanmış ve Meclisin uzun yıllardır yeterince temsil edilememiş ve tarihte baskı görmüş Kırım Tatar halkını temsil eden bir yapı olduğu hatırlatılmıştı. Meclisin aynı zamanda Kırım Tatarlarının kültürünün muhafaza edilmesi ve ayrımcılıktan korunması için önemli bir bağımsız ses olduğu vurgulanmıştı.

Rusya Adalet Bakanlığı, 18 Nisan'da Kırım Tatar Milli Meclisinin, "aşırıcı faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle çalışmaları durdurulan dini ve sivil toplum örgütleri listesine alındığını açıklamıştı.


Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT