Şeb-i Arus'un ismi ve logosu tescillendi

Şeb-i Arus'un ismi ve logosu tescillendi

Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğünün, "Şeb-i Arus Hazreti Mevlana'nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri" ibareli marka ve logo başvurusu kabul edildi.

Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğünün, "Şeb-i Arus Hazreti Mevlana'nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri" ibareli marka ve logo başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) kabul edildi.

Konya Valiliğinden, konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, sema törenlerinin 2008 yılında UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesine alındığı hatırlatıldı.

Şeb-i Arus törenlerinin her yıl 7-17 Aralık'ta düzenlendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Şeb-i Arus ve Hazreti Mevlana'nın Vuslat Yıldönümü programlarının Konya ile bütünleşmesinin bir adımı olarak, belirlenen logoyla, 5 Aralık 2016 tarihinde 'Şeb-i Arus Hz. Mevlana'nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri' ibareli marka başvurumuz, TÜRKPATENT Markalar Dairesi Başkanlığınca 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 33. maddesi uyarınca, yasal 3 aylık ilan süresi 12 Aralık 2017 tarihinde tamamlanarak, Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına tescili gerçekleştirilmiştir."

Hazreti Mevlana'nın 30 Eylül 1207'de Afganistan'ın Belh şehrinde dünyaya geldiği aktarılan açıklamada, "Hazreti Mevlana, 17 Aralık 1273 Pazar günü Konya'da Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Vefat gününü en büyük sevgili olarak bildiği Allah'a kavuşma anı olarak belirttiği için, o geceyi 'Şeb-i Arus' yani 'düğün gecesi' olarak kabul etmiştir." ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.