Seydişehir Belediye Meclisi'nden kınama

Seydişehir Belediye Meclisi'nden kınama
Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal Başkanlığında gerçekleştirilen Temmuz ayı olağan meclis toplantısında Kurban Bayramı'nın birinci günü İsveç'te bir cami önünde Kur'an-ı Kerim yakılması hadisesi kınandı.

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal Başkanlığında gerçekleştirilen Temmuz ayı olağan meclis toplantısında Kurban Bayramı'nın birinci günü İsveç'te bir cami önünde Kur'an-ı Kerim yakılması hadisesi kınandı.

Gündem dışı olarak sunulan ve oy birliği ile kabul edilen kınama metnini okuyan Başkan Tutal şu ifadelere yer verdi: “Kurban Bayramı'nın birinci günü İsveç'te bir cami önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasının, vandallığın himaye edilmesinin hem Türk milletinin inancına hem de insanlık değerlerine aykırı olduğunun açık olduğunun göstergesidir.

Kur'an okumak ilahi bir nasip ve nimet, yakmak ise namertlik ve soysuzluktur. Bu nefret suçu mahiyetindeki provokasyonu Irak asıllı malum meczubun tek başına planlayıp hayata geçirmesini düşünmek pek tabii hayatın ve hadiselerin olağan akışına bütünüyle aykırıdır

BARBARLIĞIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLAMAZ

Kur'an-ı Kerim'i yakmanın ifade ve düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilemeyeceği açık olup, Barbarlığın özgürlüğü olamaz. Özgürlük başkasına zarar vermeyen bir şeyi yapma hakkıdır. Şunu ikazla hatırlatırız ki, Kur'an-ı Kerim bir kağıt parçası değil, Allah'ın yeryüzüne indirilmiş nuru, akıl sahibi inananların düşünmeleri, anlamaları ve ders almaları için lütfedilmiş saadet, selamet, hidayet ve hikmet surudur. Kur'an yakan kendini yakmıştır. Kur'an yakan cehennemin dibini boylamıştır. Batı karanlıklar içinde çırpınırken, İslamiyet’in saçtığı aydınlık sayesinde ilim ile din, akıl ile iman, madde ile ruh, dünya ile ahiret arasında tam bir ahenk sağlanmış, Kur’an-ı Kerim de en büyük mucize olarak nüzul etmişti.

tutal.jpg

LANETLİYORUZ

Türk milleti her zaman inançlara ve insan haklarına riayet etmiş, saygılı davranmıştır. Tarihin heyecanla titreyen yapraklarını araladığımızda bu husus görülebilecektir. İsveç’te ikide bir hassasiyetlerimizi kanatan, inanç haysiyetimizi kaşıyan ilkellikleri, ifrat ve tefrit noktasını dahi geçmiş tahammülsüzlükleri lanetliyor, Kitabullaha uzanan mundar ellerin günü geldiğinde kırılacağına yürekten inanıyoruz. Bu sebeple mukaddes kitabımıza Allah kelamı olan Kur'an-ı Kerime yapılan ve gün geçtikçe de artan bu saldırıları ve bu saldırılara göz yuman başta İsveç olmak üzere güya medeni batılı devletleri sergiledikleri bu nefret suçundan dolayı kınıyoruz”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.