Su havzalarında  incelemelerde bulunuldu

Su havzalarında incelemelerde bulunuldu

Seydişehir Kaymakamı Deniz Pişkin ve yanındaki heyet Suğla Gölü'nde incelemelerde bulundu.

Seydişehir Kaymakamı Deniz Pişkin, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, DSİ Bölge Müdürü Mehmet Ekinci, DSİ Şube Müdürü Bülent Çınar ve DSİ Havza Yönetim Şube Müdürü Mevlüt Diri Seydişehir'de mevcuttaki su kaynaklarının girişlerinde incelemelerde bulundu.

Kaymakam Pişkin, Başkan Tutal ve DSİ Bölge Müdürü Ekinci ,Seydişehir’e bağlı Gölyüzü, Susuz , Çatmakaya mahalleri ile Elagöz ve Fası'da bulunan su kaynakları ve düdenlerde bulunan su kaynaklarının verimli kullanılması ve bölgeye kazandırılması konusunda çalışmalar başlattı.

Suğla Bölgesinde bulunan tarım arazilerinin su baskınlarında kurtarılması ve tarların sular altında kalmaması için heyet Suğla arazilerinde bulunan su girişleri ve önlemleri konusunda fikir alış verişinde bulundu.

kaymakam-2.jpg

Suğla havzasının çok verimli bir bölge olduğunu kaydeden Kaymakam Deniz Pişkin, “Seydişehir, Ahırlı ve Yalıhüyük ilçelerimizi yakından ilgilendiren Suğla arazilerinin kış ve bahar aylarında sular altında kalması hususunda bu sorunun giderilmesi için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz. Bugün burada yaptığımız inceleme ve keşifler neticesinde düdenlerden ve yeraltından oluşan su kaynaklarından kaynaklanan baskınların ortadan kaldırılarak yaz aylarında Suğla arazilerinde çiftçilerimizin sulu tarımda kullanımını sağlamak için hazırladığımız projemizi hayata geçirerek bu sorunu çözeceğiz ve bu bölgemizdeki suları daha verimli kullanacağız. Bu çalış ile Suğla arazileri su baskınlarından kurtulmuş olacak. Bu vesileyle emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Seydişehir’in yeraltı suları bakımında zengin olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Susuz, Çatmakaya ve Gölyüzü mahallelerimiz yeraltı sularımız bakımında zengin bir bölgede yer almaktadır. Bu bölgelerimizde yer alan yer altı sularımız ve kaynaklarımız Suğla tarım arazilerini kış ve bahar aylarında sular altına bırakıyor. Arazi baskınları sonrasında bu sular düdenlerde toplanarak kanallardan Akdeniz’e kadar ulaşıyor. Bu durumun ortadan kaldırılarak yaz aylarında Suğla arazilerinde çiftçilerimizin sulu tarımda kullanımını sağlamak istiyoruz.

Biz bu anlamda Kaymakamımız Deniz Pişkin ve DSİ Bölge Müdürümüz ile cazibeli sulama çalışması ile bu sular direk Suğla gölüne aktarılarak arazilerin su baskılarından kurtarılması için proje çalışması gerçekleştirmek için kolları sıvadık. DSİ Bölge Müdürlüğümüz bu konuda proje çalışmasına başlanması konusunda bizimle birlikte hem fikir oldu. Bölge müdürlüğümüz tarafından proje çalışmalarına başlandı. Biz bölge müdürümüze ve ekibine teşekkür ediyoruz. Seydişehir ve Suğla Havalisi bölgesinde yıllardır tarım arazilerinin sular altında kalmaması noktasında biz çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Seydişehir’de yıllardır sorun haline gelen tarım arazilerinin sular altına kalması ve bölge halkımızın sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz.İnşallah bu çalışmamızla bu sorunu ortadan kaldırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.