1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Suriyeli Muhaliflerden "Terörle Mücadele" Mesajı
Suriyeli Muhaliflerden "Terörle Mücadele" Mesajı

Suriyeli Muhaliflerden "Terörle Mücadele" Mesajı

Suriye'nin önde gelen askeri muhalif grupları, terörle mücadeledeki rollerine vurgu yaptı - Ortak açıklamadan: - "Suriye’de baş gösteren DEAŞ terörüne karşı mücadele edenler muhaliflerdir"- "Muhalif gruplar terörle mücadele ederken Esed rejimi DEAŞ ‘ın bö

A+A-

ANKARA (AA) – Suriye’de Beşşar Esed rejimine karşı mücadele eden yedi silahlı muhalif grup ortak bir bildiri yayınladı. Muhalif gruplar, ülkede terörle mücadele eden asıl gücün kendileri olduğunu, Esed rejiminin ise DEAŞ terörüne destek olup İran destekli grupları ülkeye getirdiğine dikkati çekti.

Ahraru’ş Şam, Feylak er-Rahman, Zafer Ordusu ve İslam Ordusu’nun da aralarında olduğu muhalifler gruplar yayınladıkları ortak bildiriyle tepkilerini dile getirdi.

Bildiride, “Bugün baktığımızda, Astana görüşmelerinin başlamasından 5 ay geçmesine rağmen gözle görülür bir netice elde edilemediği açıktır. Ateşkes konusunda hayata geçen bir gelişme de gözlenmedi. Rusya, garantör taraf olarak görevini yerine getirmemiştir.” ifadelerine yer verdi.

Silahlı muhalifler, ateşkes anlaşmasına Türkiye’nin garantör oması nedeniyle imza attıklarını anımsattı.

- “İran yargılanmalı”

Muhalifler bildiride, Esed rejimi safında savaşan İran destekli yabancı terör örgütlerinin Suriye’de toplumsal bölünmelere neden olduğunu kaydetti.

Terörü destekleyen İran’ın siyasi çözüm ortaklığı ve garantörlüğünü reddeden muhalif gruplar, “İran işgalci bir düşmandır, Suriye toplumunun kimliğini ve geleceğini kısıtlamaya çalışıyor. Bu nedenle İran'ın Suriye'de işlediği suçlardan yargılanması gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

- BM kararlarına uyulsun

Rusya’nın muhalif bölgelere yönelik hava saldırılarını durdurmasını, ateşkesin istinasız tüm muhalif alanları kapsasamasının istendiği açıklamada, Rusya’nın garantörlüğünün Esed rejiminin saldırılarını engellemediğine işaret edildi.

Muhalifler, zorunlu göçlere son verilmesini, yerlerinden edilenlerin güvenli şekilde evlerine dönmesinin sağlanmasını, kadın ve çocuk tutukluların serbest bırakılması için BM kararlarının uygulanmasını istedi.

Bildiride, Esed rejiminin abluka ve açlık politikasının bir an önce durdurulması çağrısında bulunan muhalifler, “Bunun için uluslararası insani hukuk ve BM‘nin 2118, 2139 ve 2157 sayılı kararların uygulanması gerekiyor.” ifadelerini paylaştı.

- “DEAŞ’ı koruyan rejimle, herhangi bir hedefi vurmak için ortak hareket etmeyeceğiz"

Suriye’de baş gösteren DEAŞ terörüne karşı mücadele edenin muhalifler olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bizler terörle mücadele ederken, Esed rejimi DEAŞ bölgelerine kolaylık sağlıyor ve koruyordu.” ifadeleri kullanıldı.

Esed rejiminin politikalarının terörü beslediği ve İran destekli yabancı terör örgütlerini ülkeye getirdiğini vurgulayan muhalifler, şunları kaydetti:

“Bizler rejimle hiçbir hedefi vurmak için ortak hareket etmeyeceğiz. Çünkü rejim devlet terörünün en kötüsünü özgürlük ve değişim isteyen Suriye halkını hedef alarak uyguluyor.”

Suriye halkının yaşadığı acılarını hafifletecek girişimlere olumlu yaklaşacaklarını da ifade eden muhalif gruplar, temel talepleri içermeyen siyasi hiçbir çözümün Suriye halkını ve devrimini temsil etmediğinin altını çizdi.

Askeri gruplar, Kazakistan'ın başkenti Astana'daki görüşmelere Suriye halkının hakları ve değerlerini savunmak için katılan muhalefet heyetine de başarılar diledi.

HABERE YORUM KAT