TARMAKBİR’de Konyalı Başkan Şenol Önal güven tazeledi

TARMAKBİR’de Konyalı Başkan Şenol Önal güven tazeledi

Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), 30. Olağan Genel Kurulu, Ankara’da Yapıldı.

Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), 30. Olağan Genel Kurulu, Ankara’da Yapıldı. Konyalı üretici, Şenol Önal, yeniden başkanlığa seçildi. Genel kurulda konuşan Şenol Önal şunları söyledi: “Bundan tam 44 yıl önce, 7 firma temsilcisi bir araya geldiler ve “Bir araya gelip, bir birlik olmanın çok yararlı olacağına inandık.” cümleleri ile başlayan bir tutanakla Birliğimizin, TARMAKBİR’in temelini attılar. Ve bizler, tam 44 yıl sonra, bu salonda yer almanın, bizlere emanet edilen bu Birliğin bir parçası olmanın gururunu taşıyoruz.” cümleleriyle konuşmasına başlayan Önal sektörün ulaştığı konumdan bahsetti ve “Toplam üretim değerinden ihracata, katma değerden, çalışan sayısına kadar ülkemiz makine imalat sanayindeki 22 alt sektör arasında ilk sıralarda yer alan endüstrimiz, gelişimini ara vermeden sürdürmeye devam etmektedir. 2000’lerin başında sadece 70 milyon dolar seviyesinde ihracat yapan ve dış ticaret açığı veren endüstrimiz, bugün 1,1 milyar dolar seviyesine ulaşan ihracatı ile dış ticaret fazlası vermeye başlamıştır. 2001 yılında dünya sıralamasında 31. sırada yer alabilen ve toplam dünya ihracattan binde 3 pay alan Türkiye, 2020 yılını 15. sırada tamamlamış ve toplamdan aldığı payı yüzde 1,6’ya yükseltmiştir. Bununla birlikte bu değerlerin küresel ticarette marka bir ülke olmak için yeterli olmadığının da bilincinde olmalıyız. Yeni dönemdeki en önemli hedefimiz ölçek ekonomisinin kurallarını bir an önce tesis edip ihracatımızı 2 milyar doların üzerine çıkararak dünya sıralamasında ilk 10’a girmek olmalıdır.” dedi.

YÖNETİME KONYA’DAN 4 İSİM GİRDİ

Şenol Önal başkanlığındaki TARMAKBİR Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: “A. Mümtaz Özalp (Alpler Ziraat Aletleri San. ve Tic. A.Ş.), Ahmet Büyükateşli (Ateşpar Motorlu Araçlar San. Dış Tic. Ltd. Şti.), Gökhan Bayramoğlu (Başak Traktör Tarım Zir. ve İş Mak. San. Tic. A.Ş.), Serkan B. Kayın (Çelsan Ziraat Aletleri San. ve Tic. Ltd. Şti.), Ö. Faruk Dönder (Dönder Tarım Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti.), Tolga Saylan (Erkunt Traktör Sanayi A.Ş.), Güven Çetin (Fimaks Mak. Gıda ve Tar. Ürn. San. Tic. A.Ş.), Ahmet Küçükbacak (Harmak Ziraat Mak. San. Tic. Ltd. Şti.), Ahmet Kurt (Kurtsan Tarım End. Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti.), Bülent Duman (Özdöken Tarım Makinaları San. ve Tic. A.Ş.), Halim Tosun (Tümosan Motor ve Traktör San. A.Ş.), Bilgin Türkay (Türkay Tarım Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti.

(İBRAHİM ÇİÇEKÇİ)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.