1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tbmm Genel Kurulu
Tbmm Genel Kurulu

Tbmm Genel Kurulu

AK Parti Adıyaman Milletvekili Boynukara:- "FETÖ'yü dar ve kısır bir alanda tartışırsak yanlış yapmış oluruz. Dikkat etmemiz gereken adalettir. Terör örgütünde yer alanların hak ettiği cezaya çarptırılması önemlidir"- CHP İstanbul Milletvekili Akkaya:- "G

A+A-

TBMM (AA) - AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara "FETÖ'yü dar ve kısır bir alanda tartışırsak yanlış yapmış oluruz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin, KHK'ler ile yapılan ihraçlarla ilgili önergenin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi görüşüldü.

Partisinin grup önerisi adına söz alan Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, en son yayımlanan KHK ile 4 bine yakın kamu çalışanının ihraç edildiğini belirtti.

Darbe girişiminin ardından OHAL ilan edildiğini ve bugüne kadar yayımlanan KHK'larla ihraç edilenlerin sayısının 135 bini aştığını ifade eden Yıldırım, "Açıklıkla ifade edelim ki söz konusu KHK'ların artık bir hukuka, bir ahlaka, bir vicdana tekabül eden hiçbir tarafı yoktur. Öyle ki KHK'ların açığa çıkarmış olduğu etki, toplum vicdanında bir faşizm, bir KHK terörü olarak anılmaktadır." dedi.

KHK'lere ilişkin Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruların da yetkisizlik kararı verilerek geri çevrildiğini belirten Yıldırım, "Peki bu mağdur olanlar, hukuksuzca, herhangi bir idari ve yargı soruşturması olmaksızın ihraç edilenler nereye başvuracaklar? Gidip Meteoroloji Genel Müdürlüğüne mi başvuracaklar?" ifadelerini kullandı.

- "Milletin gösterdiği kahramanlığı akim bırakmamak için devletimiz mücadeleye girişti"

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından alınan OHAL kararının TBMM tarafından onaylandığını ve üçer aylık dönemlerle üç kez uzatıldığını anımsattı.

Bu süre içerisinde 24 KHK'nin yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Tunç, şunları kaydetti:

"15 Temmuz darbe girişimi, FETÖ mensuplarının cumhuriyetimize karşı, demokrasimize karşı bir saldırısıydı. Milletimiz gösterdiği kahramanlıkla ülkemizi uçurumun kenarından almış oldu. Milletin gösterdiği bu kahramanlığı akim bırakmamak için devletimiz tüm kurumlarıyla seferber oldu, mücadeleye girişti. Tabii ki Avrupa'nın çifte standardı da hepimizin gözleri önünde cereyan etmektedir. Fransa'da bir terör saldırısı sonrası bir yıldan fazla olağanüstü hal ilan edilmiş olmasına rağmen oraya ses çıkarmayan Avrupa ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu, ülkemizi tebrik etmesi gerekirken maalesef farklı kararlar alabilmektedir."

Tunç, OHAL'in, darbe girişiminde bulunan FETÖ mensupları ve onlara destek veren diğer terör örgütleriyle mücadele için ilan edildiğini anımsattı.

Bugüne kadar yürürlüğe konan KHK'lerle FETÖ'yle irtibatı, iltisakı değerlendirilen kişilerin kamudan ihraç edildiğini belirten Tunç, "Açığa alınanlar var, soruşturmasına devam edilenler var. Tabii ki 130 binden fazla kişiden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu sayı belki bundan sonra da artabilir, soruşturması devam edenler de var. Bu soruşturmalar sırasında, elbette sayı çok fazla olduğu için hatalar da olabilir ancak bu hataların zaman içerisinde düzeltildiğini de görüyoruz. Çocuklarımızın geleceği için, bu ülkenin bir daha darbe tehdidiyle karşı karşıya kalmaması için bu mücadeleyi hep birlikte başarmak zorundayız." diye konuştu.

- "Kurunun yanında yaşın da yanmasını engelleyelim"

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, darbe girişiminin, halkın feraseti ile sona erdirildiğini söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminde sorumlu olanların yargılanmasının tarafı olduklarını ifade eden Akkaya, ancak gelinen noktada alınan kararların sorgulanır hale geldiğini ifade etti.

İhraç kararlarının sebeplerinin bile açıklanmadığını kaydeden Akkaya, "Gelin bu yanlışları düzeltmek için bir adım atalım, kurunun yanında yaşın da yanmasını engelleyelim." dedi.

- "Terör örgütünde yer alanların hak ettiği cezaya çarptırılması önemlidir"

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara ise 15 Temmuz gecesinin klasik bir darbe girişimi olmadığını söyledi.

Boynukara şunları kaydetti:

"Seçilmiş cumhurbaşkanının infaz edilmesi, Meclisin bombalanması, tankların halkın üzerine sürülmesi... Evet bu bir darbe girişimiydi. Tuzak kuranlar o tuzağa kendileri düştü. FETÖ bir canavar, bir truva atıdır. FETÖ'yü dar ve kısır bir alanda tartışırsak yanlış yapmış oluruz. Dikkat etmemiz gereken adalettir. Terör örgütünde yer alanların hak ettiği cezaya çarptırılması önemlidir."

HABERE YORUM KAT