1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TDK Başkanı Kaçalin, İran'da
TDK Başkanı Kaçalin, İran'da

TDK Başkanı Kaçalin, İran'da

TDK Başkanı Kaçalin:- "İran Fars Dili Kurumunu ziyaretimizde TDK'nın çalışmalarını anlattık. Ne gibi işbirlikleri yapabileceğimizi anlama açısından önemli bir görüşme gerçekleştirdik"

A+A-

TAHRAN (AA) - Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, İran Fars Dili Kurumunu (İFDK) ziyaretinde TDK'nın çalışmalarını anlattıklarını belirterek, "Ne gibi işbirlikleri yapabileceğimizi anlama açısından önemli bir görüşme gerçekleştirdik" dedi.

Kaçalin, İran'ın başkenti Tahran'da İFDK Başkanı Haddad Adil ile görüştü. Görüşmenin ardından AA muhabirine açıklama yapan Kaçalin, İFDK ile ileriye dönük işbirlikleri için tanışma toplantısı gerçekleştirdiklerini söyledi.

İFDK'nın, 300 kişilik çalışanı bulunduğunu kaydeden Kaçalin, "Biz de TDK'nın çalışmalarını anlattık. Dünya dil kurumları üzerinde bizim Türkiye'de çalışmamız var. Hangi ülkeler dil konularında ne çalışıyor? Bunu araştırıyoruz. Aynı çalışmayı İran'la ilgili de gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

Ziyarette TDK'nın çalışmalarını anlattıklarını ifade eden Kaçalin, "Çok faydalı bir tanışma oldu. Ne gibi işbirlikleri yapabileceğimizi anlama açısından önemli bir görüşme gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.

Tahran Kitap Fuarı'nın davetlisi olarak kente geldiğini dile getiren Kaçalin, "Sabah kitap fuarını takip ettim. Türk dilinin İran diliyle münasebetleri hakkında bir konferansım oldu. Oradan Tabatabai Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne geçtik. Öğrencilerle sorulu cevaplı bir sohbetim oldu." ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT