1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Teröristler Yüksekova'yı "yağmaladı"
Teröristler Yüksekova'yı "yağmaladı"

Teröristler Yüksekova'yı "yağmaladı"

Yüksekova'daki operasyonun ardından yapılan arama tarama çalışmaları sırasında, ilçedeki onlarca ev ve iş yerinin teröristler tarafından "yağmalandığı" belirlendi- PKK terör örgütünün, destek göremedikleri vatandaşları hedef seçildiğini vurgulayan güvenli

A+A-

HAKKARİ (AA) - FAHRETTİN GÖK - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde tamamlanan operasyonun ardından yürütülen arama tarama faaliyetleri sırasında, onlarca ev ve iş yerinin PKK'lı teröristlerce "yağmalandığı" tespit edildi.

İlçede 13 Mart'taki sokağa çıkma yasağıyla başlatılan ve 17 gün önce tamamlanan "Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu" kapsamında arama tarama çalışmaları sürüyor.

Güvenlik güçlerince Yeşildere, Güngör, Esentepe, Dize, Cumhuriyet, Orman, Yeni, Mezarlık ve Eski Kışla mahallelerinde yürütülen ve 200 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonun ardından yapılan incelemelerde, bölücü terör örgütü PKK'lı teröristlerin ilçe halkına ne kadar büyük bir zarar verdiği ortaya çıktı.

Teröristlerin tuzakladığı patlayıcıları imha edip geride bıraktıkları delilleri toplamak için mahallelerdeki çalışmalarını sürdüren güvenlik güçleri, kepenk ve camları parçalandıktan sonra duvarları yıkılan çok sayıda iş yeri olduğunu tespit etti.

Destek göremedikleri, "hain ve ajan" olarak niteledikleri vatandaşları hedef seçen teröristlerin verdiği hasarı belirlemeye çalışan güvenlik güçleri, bu vatandaşlara ait ev ve iş yerlerinden yiyecek, kıyafet, elektronik eşya ve benzeri malzemelerin gasbedildiğini tutanak altına aldı.

Öte yandan güvenlik güçleri, ilçedeki sokağa çıkma yasağından kısa süre önce teröristlerce yağmalanan ve kullanılamaz hale getirilerek su birikintisi içine terk edilen bir tırı inceledi.

- Ev, okul, sağlık kuruluşu ve ambulans

Güvenlik birimleri, operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerin bulundukları yerlerde daha önce yaptıkları aramada, bir okuldan çalınan kamera sistemi, bir ambulanstan gasbedilen ilaç ve sedyeler, Esentepe Mahallesi'ndeki 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nden geçen yıl ağustos ayında çalınan çok sayıda ilaç, ilçenin farklı noktalarındaki iş yerlerinden çalınan inşaat, gıda ve elektronik malzemeleri ile kıyafetlere ulaşmıştı.

Ayrıca, sağ yakalanan ve etkisiz hale getirilen teröristlerin üzerinden, operasyonların sürdüğü dönemde kimsenin bulunmadığı evlerinden çalınan ziynet eşyaları çıkmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT