TMMOB Mimarlar Odası Konya Şubesi'nden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

TMMOB Mimarlar Odası Konya Şubesi'nden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

TMMOB Mimarlar Odası Konya Şubesi “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

TMMOB Mimarlar Odası Konya Şubesi “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mimarlar Odası Konya Şubesi Başkanı Armağan Güleç Korumaz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Bugün tarih boyunca medeniyetlerin bekçisi, üretimin ve bereketin sembolü olan, yaşamdan payına düşeni almaya çalışan emekçi kadınların, milletleri, toplumları, devletleri ve liderleri yetiştiren, yönlendiren asıl kahramanların günü…

Dünya Kadınlar Günü, dünyanın neresinde olursan olsun kadınlara uygulanan şiddete ve kadınların hayatın tüm alanlarında karşılaştıkları baskıya karşı yürütülen mücadeleyi simgeleyen bir gün olarak kutlanmaktadır. Kadınlar için eşitliğin sağlanması ve şiddetin sonlandırılması ekonomi, sağlık ve eğitim gibi diğer pek çok alanda ilerlemenin buna bağlı olması nedeniyle önemlidir.

Birleşmiş Milletler kadının; eşit iş karşılığında eşit ücret kazanmasının, kendi hayatını etkileyen kararlarda eşit derecede söz sahibi olmasının ve ekonomiye katılımını engelleyen ayrımcılığın sonlandırılmasını hedef olarak belirlemiştir. Hiç kimse cinsiyet veya benzeri bir sebeple ayırımcılığa uğramadan temel hak ve özgürlüklerden eşit derecede yararlanmalıdır.

Birleşmiş Milletlerin bu günü “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul etmesinden sonra dünya genelinde kadın hakları alanında son yıllarda olumlu gelişmeler sağlansa da birçok sorun hala çözülebilmiş değildir. Dünyadaki en yoksul insanların %70’i kadındır. Dünyadaki eğitim almamış insanların 2/3 ü yine kadınlardır. Dünya nüfusunun % 50 si, yeryüzündeki toplam işgücünün üçte ikisi kadındır. Ancak kadınlar,  dünya gelirinin % 10 unu almakta ve dünyanın tüm mal varlığının %1 ine sahip bulunmaktadır.

Bugün yeryüzünde her üç kadından biri şiddetin değişik biçimlerine ve tacizlere maruz kalmaya devam etmektedir. Aile içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı uygulanan en yaygın suiistimal şeklidir.

Günümüzde halen tüm toplumlarda kadınlar yoksulluk, eşitsizlik ve sosyal adaletsizlikten daha çok etkilenmekte, daha az eğitimle okuma yazma öğrenmeleri engellenmekte ve emekleri sömürülerek daha az para kazanmaktadır.

Kadına yönelik ayrımcılık ve bunun uzantısı şiddet bir insan hakları ihlalidir ve engellenmesi de ancak sistemli ve etkin bir mücadele ile gerçekleşebilir. Kadınların kamusal alanda rol almaları, karar verici konumda olmaları halen eşitlikten çok uzaktır.

Cinsiyet temelli rol farklılaşmasına kaynaklık eden toplum yapılanması, şiddetin bazı şekillerinin meşrulaştırılması ve devam ettirilmesine zemin hazırlamaktadır. Şiddetin sosyal boyutu, toplumdaki kültürel normların değişime olan direnci ve yanlış yorumlanması, bugün üzerinde durulan en önemli şiddet sebeplerinden birisidir ve sadece yasalarla çözülemeyecek kadar da karmaşıktır.

Kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet temelli, kadınları sosyal ve ekonomik hayattan uzak tutan,  insan hak ve özgürlük ihlalidir. Kadına yönelik şiddeti haklı gösteren sosyal normlar, kadına karşı şiddeti daimi hale getirerek kadına yönelik şiddeti, en çok yapılan insan hakkı ihlallerinden birisi haline getirmektedir. İnsan hakları evrensel bildirgesi ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış bulunan kadının insan haklarını tanımak ve geliştirmek ve kadına yönelik şiddeti önlemek hepimizin sorumluluğunda sosyal bir zorunluluktur.

Bireylerin cinsiyet temelli olarak ayrımcılığa uğramaması, toplumsal yaşamın her alanında eşit olarak yer alarak kamusal ve özel hayatın tüm alanlarında eşit hak ve sorumluluklara sahip olması toplumsal eşitlik anlayışının temelini oluşturmaktadır. Bu eşitliğin sağlanması için kadınların toplumda görev alması desteklenmeli, istihdamı arttırılmalı, ayrımcılığın ortadan kaldırılması, kadın emeğinin değersiz hale getirilmesi engellenmeli, toplumsal alanda ikincilleştirilmesinin önüne geçilmeli ve eşit fırsatlar sunularak kadınların hak ettikleri yeri almaları sağlanmalıdır. Bu konuda kadının iş hayatındaki istihdamını arttırıcı politikalar geliştirilmeli ve teşvikler arttırılmalıdır.

Bu nedenle kadın ile erkek eşitliğine dayalı; politik, ekonomik, sosyal, kültürel, medeni ve diğer alanlardaki insan hakları ve temel özgürlüklerin tanınmasını, kullanılmasını ve bunlardan yararlanılmasını engelleyen, ortadan kaldıran veya bunu amaçlayan hiçbir ayrım, mahrumiyet ve kısıtlamanın yaşanmadığı bir gelecek dileğiyle tüm kadınlarımızın hayattaki mücadelelerine destek vererek annelerimiz ve bugünlerde yürekleri çokça sızlayan şehit annelerinin, kadın meslektaşlarımız başta olmak üzere tüm emekçi kadınlarımızın  Dünya kadınlar gününü kutluyorum."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.