1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye-Bulgaristan Geri Kabul Anlaşması Uygulama Protokolü
Türkiye-Bulgaristan Geri Kabul Anlaşması Uygulama Protokolü

Türkiye-Bulgaristan Geri Kabul Anlaşması Uygulama Protokolü

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti İle Avrupa Birliği Arasındaki İzinsiz İkamet Eden Kişilerin Geri Kabulüne İlişkin Anlaşmanın Uygulama Protokolü", İçişleri Bakanı Ala ile Bulgaristan Başbakan

A+A-

ANKARA (AA) - "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti İle Avrupa Birliği Arasındaki İzinsiz İkamet Eden Kişilerin Geri Kabulüne İlişkin Anlaşmanın Uygulama Protokolü", İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Baçvarova tarafından imzalandı.

İçişleri Bakanlığında düzenlenen imza törenine, Bakan Ala'nın yanı sıra, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok ile Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz de katıldı.

Protokol imza törenin ardından, her iki ülke içişleri bakanları tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

İçişleri Bakanı Ala, Bulgar mevkidaşı ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, Türkiye ile Bulgaristan'ın ilişkilerini karşılıklı anlayış ve iş birliği temelinde güçlendirme gayretinde olan iki komşu ülke olduğunu kaydetti.

Türkiye ile Bulgaristan arasında çok köklü tarihi ilişkilerin bulunduğunu ve çok etkili bir geleceğe dair iş birliği kurma konusunda da hemfikir olduklarını vurgulayan Ala, görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkiler ile bölgesel ve küresel alandaki gelişmeleri kapsamlı ve samimiyetle ele alma imkanı bulduklarını bildirdi.

Suriye krizinin iki ülkeyi de etkilediğini ifade eden Ala, düzensiz göç ve göçmen sorunları, terör ve kaçakçılıkla mücadele ile diğer konularda iş birliğini ilerletmedeki kararlılıklarını bir kez daha teyit ettiklerini söyledi.

- "Bu mekanizmanın işlemesi büyük önem taşımaktadır"

Bakan Ala, konuşmasında şunları kaydetti:

"Ülkemiz ile AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde, AB üyesi ülkelerle uygulama protokolleri imzalıyoruz. Bu uygulama protokolleri, geri kabul sürecinin sorunsuz, problemsiz bir şekilde işlemesinin ve düzensiz göçle mücadelede yakın işbirliğinin sağlanmasının önemli enstrümanıdır. Bu mekanizmanın işlemesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu uygulama protokollerinin ilkini bugün, Sayın Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı ile Türkiye-Bulgaristan arasında imzaladık.

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı ile imzaladığımız Geri Kabul Anlaşması Uygulama Protokolü'nün her iki ülke için de hayırlı olmasını diliyorum. Bu konudaki etkili ve hızlı işbirliği için de mevkidaşıma teşekkür ediyorum. Çok kısa zamanda bu aşamaya gelinmiştir. Kendisinin katkıları da büyük olmuştur. Teşekkür ediyorum. Bu metnin hazırlanmasındaki özverili çalışmalarından dolayı diğer mesai arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum."

Türkiye'nin bu konuda kendi üzerine düşeni çok hızlı bir biçimde yerine getirdiğini, bundan sonraki süreci de aynı kararlılıkla devam ettireceğini belirten Ala, "Karşı karşıya olduğumuz ortak sorunlarla mücadelede Bulgaristan İçişleri Bakanlığı ile bundan sonra da yakın işbirliğimizin devam edeceğini biliyorum ve biz de üzerimize düşen katkıyı bu noktada elbette devam ettireceğiz. Görüşmelerimizde ele aldığımız konular hususunda sergilemiş olduğu yapıcı ve işbirliğine açık tutumu nedeniyle Sayın Başbakan Yardımcısına tekrar teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT