1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye'yi "Dalton" temsil edecek
Türkiye'yi "Dalton" temsil edecek

Türkiye'yi "Dalton" temsil edecek

Türk öğrenciler tarafından tasarlanan "Dalton" isimli robot ve ekibi, 900 ekibin yarışacağı First Robotics Competition'da Türkiye'yi temsil edecek - Takım lideri Uçar: - "Ülkemizi temsil için gidiyoruz. Çok çalıştık, çabaladık ancak ciddi rakiplerimiz var

A+A-

İSTANBUL (AA) - Türk öğrenciler tarafından tasarlanan "Dalton" isimli robot ve ekibi, 50'yi aşkın ülkeden 900 ekibin yarışacağı First Robotics Competition'da Türkiye'yi temsil edecek.

Türk öğrenciler tarafından 6 haftada tasarlanan "Dalton" isimli robot ve ekibi, ABD'de 27-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen First Robotics Competition'a katılmak için ABD'nin St. Louis kentine gitti. Hareket öncesi Atatürk Havalimanı'nda, gazetecilere açıklama yapan takım lideri Burak Uçar, bir aya önce yine ABD'de farklı bir yarışmaya katılarak dünya şampiyonasına katılma hakkı kazandıklarını anlattı.

"Dalton" ismini verdikleri robotun barfiks çekebildiğini, top atıp, top toplayabildiğine dikkati çeken Uçar, robotun diğer robotlardan en büyük farkının ise attığı kanca ile kendini kaldırabilme özelliği olduğunu aktardı.

Uçar, ABD'de 50'yi aşkın ülkeden 900 takımın yer aldığı First Robotics Competition'a 16 kişilik bir ekiple katıldıklarını belirterek "Ülkemizi temsil için gidiyoruz. Çok çalıştık, çabaladık ancak ciddi rakiplerimiz var. Dalton'a ve ekibime güveniyorum. İnşallah şampiyon biz olacağız" ifadelerini kullandı.

Ekip üyesi Esin Çömlekçioğlu de sadece robot yapmadıklarını, projenin en başından beri iş yönetiminden ekip çalışmasına kadar bir çok alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulduklarını dile getirdi. Çömlekçioğlu, bu yarışmanın gelecek hedefler için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, çok güzel ve gurur verici bir duygu içinde olduklarını kaydetti.

Türkiye'yi "Dalton" temsil edecek

Türkiye'yi "Dalton" temsil edecek

HABERE YORUM KAT