1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Uluslararası Altın Ok Festivali
Uluslararası Altın Ok Festivali

Uluslararası Altın Ok Festivali

Balıkesir'de, 16 ülkeden 37'si yabancı 407 sporcunun katılacağı festival, yarın kortej yürüyüşüyle başlayacak

A+A-

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de düzenlenen "Uluslararası Altın Ok Geleneksel Türk Okçuluğu ve Atlı Savaş Sanatları Festivali"nin açılışı, yarın kortej yürüyüşüyle yapılacak.

Balıkesir Büyükşehir ile Karesi belediyeleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Karesi Atlı Okçuluk Derneği tarafından, 16 ülkeden 37'si yabancı 407 sporcunun katılımıyla düzenlenen festival yarın kortej yürüyüşüyle başlayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Spor Salonu'ndaki festivalin tanıtım toplantısında, Türk milletinin, gelenek, görenek ve değerlerini ihya ederek geleceğe yürümesi gerektiğini söyledi.

Kentin, doğası, kültürü, tarihi ve coğrafi konumuyla geleneksel sporlara da ev sahipliği yapabilecek potansiyeli bulunduğunu vurgulayan Uğur, "Türkleri tarih sahnesine çıkaran, bizler için özgürlüğün ve medeniyetin sembolü olan 5 bin yıllık okçuluk sporuna sahip çıkıyoruz. Balıkesir'in akılda kalıcılığına ve marka değerine katkı sağlayacağına inandığımız bu festivalle, geleneksel ve kültürel değerlerimizi yeniden keşfedip dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz." dedi.

Uğur, "Festivali düzenlemekteki bir diğer amacımız ise halkımızı kaybetmeye yüz tutmuş kültürel değerlerimizle yeniden buluşturmak. Bu nedenle düzenleyeceğimiz festivalimizde, mas güreşi, yağlı güreş, kılıç kalkan, mangala gibi çok sayıda geleneksel oyun ve sporlarımız yer alıyor." diye konuştu.

- "Bu ilgi ve talebe duyarsız kalmadık"

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da şehrin tanıtımı ve turizmin hareketlenmesine katkı sağlamayı, 5 bin yıllık mirasla vatandaşları buluşturmayı amaçladıklarını ifade etti.

Halkın talepleri doğrultusunda festivali yapma kararı aldıklarını belirten Yılmaz, "Bu konuya eğilmeye başladığımız anda şehrimizde atlı okçulukla ilgili 3 kulüp kuruldu. Sonrasında açtığımız talimhane de gösterdi ki halkımız başta okçuluk olmak üzere geleneksel sporlara ilgili ve meraklı, ilgisi müthiş. Belediye olarak bu ilgi ve talebe duyarsız kalmadık." dedi.

Toplantı sonrası festival alanını gezen Uğur ile Yılmaz, Balıkesirlileri ve Türk kültürüne meraklı sporseverleri festivale davet etti. Festivale katılacak sporcular daha sonra kısa bir gösteri yaptı.

Festival, 7 Mayıs'ta sona erecek.

HABERE YORUM KAT