Üniversiteden sokak köpeklerine protez bacak desteği

Üniversiteden sokak köpeklerine protez bacak desteği

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde görevli akademisyenler tarafından doğuştan ya da sonradan bir uzuvlarını kaybeden sokak köpekleri için 3 boyutlu yazıcı ile protez bacak tasarlandı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) akademisyeleri tarafından doğuştan ya da sonradan bir uzuvlarını kaybeden sokak köpekleri için 3 boyutlu yazıcı ile protez bacak yapıldı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, BAİBÜ Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarından Öğretim Görevlisi Ceren Mutluer, Dr. Öğretim Üyesi Orhan Curaoğlu ve Mühendis Kamil Atay'ın, 3D yazıcı ile protez bacak tasarladığı belirtildi.

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneğinde müzik öğretmeni Mesut Çal tarafından bakılan 6 aylık "Atlas" isimli köpeğin barınağa getirilmeden önce tüm müdahalelere rağmen sol ön patisinin bir kısmını kaybettiği ifade edilen açıklamada, "Atlas"ın üç bacağıyla yürümekte sıkıntı çektiği, üç bacakla denge problemi yaşadığı aktarıldı.

20200904-2-44193855-57893801.jpg

Bu köpeğe öncelikle Mutluer'in, Curaoğlu ve Atay ile protez bacak projelerini hayata geçirdiği bildirildi.

Bu iyilik hareketini duyan Konya'daki "Siyah İnci" isimli köpeğin sahibinin ekibe ulaştığı, "Siyah İnci"ye ve "Atlas"a uygun çizimler yapıldıktan sonra basılan 3D protez bacaklarla bu köpeklerin ayağa kalktığı ve tekrar koşabildiği vurgulandı.

Yaptıkları çalışma için bilimsel bir çalışma yürüten ve patent başvurusu aşamasında olan ekibin, kendilerine destek olabilecek hayvanseverlerle iyilik hareketini tüm Türkiye'deki sokak hayvanları için gerçekleştirmek istedikleri kaydedildi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.