1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yapı Kredi'den 500 Milyon Dolarlık Eurobond İhracı
Yapı Kredi'den 500 Milyon Dolarlık Eurobond İhracı

Yapı Kredi'den 500 Milyon Dolarlık Eurobond İhracı

Banka, uluslararası piyasalarda 7 yıl vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli 500 milyon dolar tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdi

A+A-

İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi, uluslararası piyasalarda 7 yıl vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli 500 milyon dolar tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, dünyanın dört bir yanından yatırımcının ilgi gösterdiği 21 Haziran 2024 vadeli tahvilin kupon oranı ve yatırımcıya getirisi yüzde 5,85 oldu. Sağlanan Eurobond ihracında BNP Paribas, Goldman Sachs International, J.P. Morgan, Mizuho, Standard Chartered Bank ve UniCredit görev aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesine her zaman önem verdiklerini belirterek, küresel belirsizlik döneminde gerçekleştirilen bu işlemin Yapı Kredi'ye ve Türkiye'ye duyulan güveni bir kez daha gösterdiğini bildirdi.

Yapı Kredi olarak sürdürülebilir ve sağlıklı bir büyüme stratejisi izlediklerini aktaran Açıkalın, bu stratejinin önemli unsurlarından birisinin de kaynakları etkin biçimde çeşitlendirebilmek olduğunu kaydetti.

Açıkalın, "Sene başından bu yana uluslararası piyasalardan yapmış olduğumuz dolar cinsinden Eurobond ihraçları ile 1,1 milyar dolarlık kaynağı ülke ekonomimize aktarmış olduk. Öte yandan bu ihraç, dalgalı piyasa ortamında bankamızın ve ülkemizin döviz cinsinden borcu yönetebilmesine duyulan güveni de bir kez daha teyit etmiş oldu." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT