1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Yasa kabul edilemez”
“Yasa kabul edilemez”

“Yasa kabul edilemez”

Aylar öncesinden gündeme gelen kiralık işçi konusunda kesin tavrını koyan Türk İş yetkilileri kanun tasarısının meclisten geçmesine tepki gösterdiklerini belirtirken, veto kararı çıkmazsa Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını söyledi

A+A-

Fatma Göksu'nun Özel Haberi

TBMM Genel Kurulu'nda, geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören İş Kanunu kabul edildi. Kabul edilen yasaya göre özel istihdam bürosunun faaliyet alanı genişletiliyor, geçici iş ilişkisi kurma faaliyeti bu bürolara veriliyor. Geçici iş ilişkisi, özel istihdam büroları aracılığıyla ya da holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir iş yerinde görevlendirme yapılarak kurulabilecek. Kiralık işçi meselesine baştan beri itiraz eden Türk-İş ülke genelinde imza kampanyaları başlatmıştı. Türk İş, gece yarısı kabul edilen yasanın bazı maddelerinin kendi isteklerine uyduğunu fakat yasanın genel olarak kabulünün mümkün olmadığını savunuyor.

“AMELE PAZARI KURDURTMAYIZ”

Taşeron işçiliğin belli sıkıntılarını tam düzelttik derken kiralık işçi meselesi çıktı diyen Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak, “Çalışmalarımız sonucu baskılara dayanamayıp kiralık işçi yerine geçici iş diyorlar. İnsan onuruna aykırı olan kiralık işçiyi de taşeronu da kabul etmiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyorum bu yasa ülkemize uygun değil. Yasa resmi gazeteye çıkmadan yani Cumhurbaşkanımız onaylamadan acil görüşmeler yapmamız lazım. Biz ülkenin karışmaması için sokaklara dökülmüyoruz. Haklarımızı sonuna kadar aramaya devam edeceğiz. İşçi meta değildir. Amele pazarı kurdurtmayız. Türk İş ne karar verirse sonuna kadar destekleriz” diye konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT