Yerli Tohumun Önemi Artıyor

Yerli Tohumun Önemi Artıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının 2020 yılında Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi olarak desteklediği, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün ..

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının 2020 yılında Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi olarak desteklediği, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün (proje sahibi) koordinatörlüğünde yürütülen,  Konya İl Tarım Müdürlüğü’nbün proje paydaşı olduğu "Ek Tohumun Hasını Çekme Verim Kaygısı" yayım projesinin gösteri parseli oluşturulması için Selçuklu İlçesi, Tömek Mahallesinde İl Müdürümüz Ali Ergin' in katılımları ile yerli ve milli tohum ekimleri gerçekleştirildi.

YERLİ TOHUMLARIN ÖNEMİ ARTIYOR

Ali Ergin yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Proje 2 yıllık bir yayım projesi olup bütçesi 48.500 TLdir.  Proje kapsamında Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün geliştirmiş olduğu Buğday çeşitlerinin (Şanlı, Kışla, Hamitbey, Ayten Abla) ve Arpa çeşitlerinin (Burakbey, Tosunpaşa, Asil) ilimizde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Projenin 1. yılında İl Müdürlüğümüz tarafından Selçuklu İlçesi gösteri parseli kurulması için seçilmiş, Selçuklu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü proje paydaşı olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Selçuklu İlçesi, Tömek Mahallesinde 2020-2021 üretim sezonunda 35 dekar alanda önder çiftçi Cemil Temiz' e gösteri parseli kurulmuştur. Kurulan 35 dekarlık gösteri parseli için Ekim ayında Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü tarafından gönderilen 700 kg tohum, 550 kg DAP ve 350 kg üre gübresi üreticimize teslim edilmiştir. Yerli tohumların kullanılmasının önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmakta, kendi kendine yetebilecek tarımsal potansiyeli olan ülkeler pandemi döneminde de görüldüğü üzere gıda tedarikinde sorun yaşamamaktadırlar” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.