Yiğit: 'Atatürk’ü anmanın en iyi yolu, bize emaneti olan Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır'

Yiğit: 'Atatürk’ü anmanın en iyi yolu, bize emaneti olan Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır'

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, Atatürk’ü anmanın en iyi yolunun, onun mirası olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak olduğunu söyledi.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 82. Yılında özlemle andıklarını belirten Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Bugün 82 yıldır dinmeyen bir özlemin yıldönümüdür. Dünyaya gelmiş en büyük lider olan Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de hayata gözlerini yumduğu o an, tüm ulusun kalbinde hiç geçmeyen bir sızı olmuştur. Fakat hiçbir ölüm bu kadar yeni, hiçbir ölümlü de bu kadar ölümsüz değildir.  Kuşkusuz, O'nu anmak, anlamaktan; miras bıraktıklarına sarılmaktan geçmektedir. Emperyalistlere, işgalcilere karşı verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle tüm mazlum uluslara ilham olan Mustafa Kemal Atatürk, "en büyük mirasım" dediği Cumhuriyet'i de gelişmiş tüm ülkelerin parmak ısıracağı şekilde muntazam olarak şekillendirmiştir.  Bu toprağın üstünde tebaadan millet olmaya, tek yürek atan bir ulus olmaya giden yolları ömrünü vererek örmüştür. Tüm dünyanın kabul ettiği üzere; Atatürk, düşünceleri, başarıları, eserleri, ilke ve devrimleriyle yaşadığı çağı aşan ve ufku, her dönemde pusula olan büyük bir liderdir.  Engin ileri görüşlülüğü, barış yanlısı tutumu, dünya gerçeklerini kavrayışı, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut, Atatürk'ü dünyanın en büyük liderlerinden biri yapmıştır. Dünya üzerinde tek bir sıfatla tanımlanamayan, halkı tümüyle kendisini desteklemesine rağmen bir diktatörlük değil, demokratik bir ülke yaratan, halkın egemenliğini bu denli önemseyen tek lider Atatürk'tür”  dedi.

 

Atatürk,  Başöğretmen sıfatına sahip olan tek liderdir

 

Özgür Ulaş Yiğit Atatürk’ün başöğretmen sıfatına sahip olan tek lider olduğuna dikkat çekerek,

“Atatürk’ün Başöğretmen sıfatına sahip tek lider olması da onu yegâne kılan bir başka özelliğidir.

Her türlü bilim dalı ile ilgilenen Atatürk, halkın okuyup yazamadığı sadece üst azınlık grubun anlayabildiği Osmanlıca yerine, halkın gerçek dili olan Türkçeyi alfabesiyle beraber hayata geçirmiş, bir ulusa kılık kıyafetten davranışa kadar çağın ilerisinde olan bir yaşam biçimini aşılamıştır.

Şüphesiz, Atatürk'ü sevmek, anlamak, onu sadece özel günlerde anmak demek değildir. O'nu anmak ve anlamak, onun izinden gitmekten ayrı tutulmamalıdır. Atatürk'ün dediği gibi içeride ve dışarıdaki tüm kötü niyetli çabalara rağmen, O'nun mirası olan Cumhuriyet, ilelebet payidar kalacaktır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferleri olarak, bu uğurda verdiğimiz mücadeleden asla ödün vermeyeceğimize söz veriyor, Atamızın aziz hatırası önünde saygı ve özlemle eğiliyoruz.”

 

                                                              

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.