1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Yıldız-2016 Birleşik/Müşterek Harp Oyunu"
"Yıldız-2016 Birleşik/Müşterek Harp Oyunu"

"Yıldız-2016 Birleşik/Müşterek Harp Oyunu"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, terörle mücadele kapsamında devam eden operasyonlarda sivil zayiat olmaması için azami gayret gösterildiğini, teröristlerin faaliyetleri nedeniyle bozulan kamu düzeni sağlanana, güvenlik yeniden tesis edilene kadar müca

A+A-

ANKARA (AA) - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, terörle mücadele kapsamında devam eden operasyonlarda sivil zayiat olmaması için azami gayret gösterildiğini belirterek, teröristlerin faaliyetleri nedeniyle bozulan kamu düzeni sağlanana, güvenlik yeniden tesis edilene kadar mücadelenin sürdürüleceğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi ile Harp Akademileri Komutanlığındaki "Yıldız-2016 Birleşik/Müşterek Harp Oyunu" kapsamında yürütülen faaliyetleri dün yerinde inceledi.

Gerçek şartları birebir yaşatmak için jenerik harita ve senaryoya dayalı, stratejik ve kooperatif karargahlar seviyesinde ve iki taraflı konvansiyonel harbi simüle edecek şekilde icra edilen harp oyunu, 10 Mayıs'ta kriz yönetim haftasıyla başladı. Harp oyunu, 14 Mayıs'tan itibaren harp safhasıyla devam ediyor.

Toplam 906 personelin görev yaptığı Yıldız-2016 Birleşik/Müşterek Harp Oyunu'na, 9 bakanlık ve 17 sivil kurum kuruluş temsilcisi planlama safhasından itibaren katıldı. Yedisi NATO üyesi olmak üzere 35 ülkeden 112 yabancı personel ise harp oyununda gözlemci olarak yer aldı.

Tatbikata katılanlara hitap eden Orgeneral Akar, devletin harekat ortamında tüm kurumları ve sivil kurumlarla işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışması ile zamanında ve doğru karar üretmenin önemine değindi.

Türkiye'nin PKK'dan DAEŞ'e kadar terörün her türlüsüyle etkin bir şekilde mücadele ettiğini ve bu mücadelenin kararlılıkla süreceğini belirten Orgeneral Akar, operasyonlarda sivil zayiat olmaması için azami gayret gösterildiğini, teröristlerin faaliyetleri nedeniyle bozulan kamu düzeni sağlanana, güvenlik yeniden tesis edilene kadar mücadeleye devam edileceğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT