1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 28. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı sona erdi
28. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı sona erdi

28. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı sona erdi

SARAYBOSNA (AA) - Türkiye'nin ortak ülke olarak katıldığı 28. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı, düzenlenen törenle sona erdi.Bosna Hersek'in başkenti...

A+A-

SARAYBOSNA (AA) - Türkiye'nin ortak ülke olarak katıldığı 28. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı, düzenlenen törenle sona erdi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bulunan Skenderiya Kültür Merkezi'ndeki fuara, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ülkeleri ile Suudi Arabistan ve İran'dan yaklaşık 200 yayınevi 2 binden fazla kitapla katıldı.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Soner Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fuara Türkiye'den 9 yayınevinin katıldığını belirterek fuardan kalan yaklaşık 2 bin kitabın Bosna Hersek'teki Türki Dili ve Edebiyatı bölümleri ile Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi'ne bağışlanacağını ifade etti.

Fuarı düzenleyen yayınevinin müdürü Ajdin Sahinpasic de fuarı 600 binden fazla kitapseverin ziyaret ettiğini söyleyerek gelecek yıl düzenlenecek fuarın çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Fuarın kapanış töreni kapsamında, en iyi yayınevi ödülüne "Bosanska rijec Tuzla-Wuppetal" layık görülürken, en iyi yayıncılık girişimi ödülü "Media Center Sarajevo" ve en iyi stant ödülü de "Agarthi Comics" yayınevine takdim edildi.

- Türkiye'den zengin içerik

Fuar bünyesinde Türkiye'den Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfının stantları yer aldı. Stantlarda, Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye'den 9 yayıncıya yer verildi.

Türkiye'nin son derece zengin içerikle katıldığı fuar kapsamında çok sayıda sergi ve söyleşi etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikler, başta Türkiye Ulusal Standı olmak üzere Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi gibi mekanlarda gerçekleştirildi.

Katılımın yüksek olduğu Türkiye Ulusal Standı'nda gelen ziyaretçilere Türk kahvesi de ikram edildi.

Beş gün devam eden fuarın açılışını Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Orhan Erdem yapmıştı.28. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı sona erdi

28. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı sona erdi

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT